Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı (dün) İsrail'e yönelik “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını açıklamıştı.

Harekata Filistinli çok sayıda direniş örgütü de katıldı. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, saldırıların İran'ın desteği ve emriyle başlatıldığını öne sürdü. 

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, silahlı gruplar bölgedeki yerleşim yerlerine girdi.

İSRAİL'DE 100'DEN FAZLA FİLİSTİN'DE İSE 198 KİŞİ ÖLDÜ

Olaylarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Son resmi açıklamada 100'den fazla İsraillinin öldüğü, 1000 kişinin yaralı olduğu kaydedildi. Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'ye İsrail ordusu tarafından yapılan saldırılarda 198 Filistinlinin öldürüldüğünü, 1610 Filistinlinin de yaralandığını aktardı. 

İSRAİL GAZZE ŞERİDİ'NE KARŞI SALDIRI BAŞLATTI

Hamas'ın saldırılarından sonra İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığını duyurdu.

Karşılıklı saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi yaralandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, tüm askeri güçlerini kullanacaklarını belirterek Gazze sakinlerinin bölgeden çıkmasını istedi.

Binyamin Netanyahu, Hamas'ın abluka altındaki Gazze Şeridinden başlattığı "Aksa Tufanı" saldırısıyla ilgili, tüm (askeri) güçlerini kullanacaklarını belirtti.

Netanyahu, yaşananların ülke tarihinde hiçbir zaman görülmediğini işaret ederek “Bu kara günün intikamını güçlü şekilde alacağız” dedi ve ekledi:

“Hamas’ın saklandığı her noktaya ulaşacağız. Gazze halkına bu yerleri terk etmeleri çağrısında bulunuyorum.”

İsrail Başbakanı Netanyahu "Hamas kadınları, çocukları ve yaşlıları öldürdü. Bu kara gün için intikam alacağız." açıklamasında bulundu.

Yeşiller politikacısı Habeck: İsrail Gazze'de sınırları aştı Yeşiller politikacısı Habeck: İsrail Gazze'de sınırları aştı

Hamas'ın saldırıları sonrası Arap dünyası farklı tepki verdi.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın “Çeşitli Filistinli gruplarla İsrail işgal güçleri arasındaki benzeri görülmemiş gelişmeleri yakından izlediği ve bunun birçok cephede şiddetin tırmanmasına yol açtığı" belirtildi. Riyad'ın her iki taraf arasındaki "tırmanışın derhal durdurulması" ve "sivillerin korunması" çağrısında bulunduğu belirtildi.

Uluslararası toplumu “Sorumluluklarını yerine getirmeye ve bölgede güvenlik ve barışı sağlayan ve sivilleri koruyan iki devletli bir çözüme yol açacak inandırıcı bir barışçıl süreci harekete geçirmeye" çağırdı.

KATAR: FİLİSTİN HALKININ MEŞRU HAKLARI DESTEKLENSİN

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "İsrail'in, koruması altındaki kutsal Mescid-i Aksa'ya son zamanlarda tekrarlanan izinsiz girişler de dahil olmak üzere, Filistin halkının haklarını sürekli ihlal etmesi nedeniyle devam eden gerilimin tek sorumlusu" olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Katar'ın "Filistin davasını ve 1967 sınırlarına dayalı, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurulması da dahil olmak üzere Filistin halkının meşru haklarını destekleme konusundaki tutarlı konumu" yinelendi.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ: ULUSLARARASI DÖRTLÜ FAALİYETE GEÇSİN

BAE yaptığı açıklamada “Yükselmeyi durdurma ve sivillerin hayatlarını koruma” vurgusu yapıp gerilimin tırmanmasıyla ilgili "derin endişesini" dile getirdi.

"Arap-İsrail barış yolunu yeniden canlandırmak için uluslararası Dörtlünün derhal yeniden faaliyete geçirilmesi" çağrısında bulundu. Uluslararası topluma kapsamlı ve adil bir barışın sağlanması ve bölgenin "yeni şiddet, gerilim ve istikrarsızlık düzeylerine" sürüklenmemesi için gösterilen tüm çabaları ilerletmesi çağrısında bulundu.

KUVEYT: PROVOKATİF UYGULAMALARA SON VERİLSİN

Kuveyt'te Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, uluslararası topluma “İşgalin provokatif uygulamalarına" ve "yerleşimleri genişletme politikasına" son verme çağrısında bulundu.

UMMAN: ULUSLARARASI TOPLUM MÜDAHALE ETSİN

Devlet haber ajansı tarafından yapılan açıklamada, uluslararası toplumdan “Devam eden gerilimi durdurmak ve uluslararası hukuk kurallarına başvurmak için derhal müdahale etmeleri" istendi.

MISIR: GERİLİMİN TIRMANMASININ CİDDİ SONUÇLARI OLACAK

Mısır, dışişleri bakanlığından devlet haber ajansına aktarılan açıklamada, İsrail’le Filistinliler arasındaki gerilimin tırmanmasının "ciddi sonuçları" olacağı uyarısı yapıldı.

FAS: SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRILARI KINIYORUZ

Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, "Fas Krallığı, Gazze Şeridi'nde durumun kötüleşmesinden ve askeri harekatın başlamasından duyduğu derin kaygıyı ifade ediyor ve nerede olursa olsun sivillere yönelik saldırıları kınıyor" ifadesine yer verildi.

HİZBULLAH: BÜYÜK ÖLÇEKLİ KAHRAMANCA DİRENİŞ

"Hizbullah direnen Filistin halkını tebrik ediyor" diyerek, Hamas'ı ve onun silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugaylarını "büyük ölçekli, kahramanca operasyon" nedeniyle övdü.

Hamas'ın İsrail'deki operasyonunun "işgalin devam eden suçlarına ve kutsal mekanlara yönelik devam eden saldırılara yanıt" olduğunu ifade etti.

SURİYE'DEN FİLİSTİN HALKINA DESTEK AÇIKLAMASI

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Hamas operasyonunu "Filistinlilerin meşru haklarını elde etmelerinin tek yolunun her türlü direniş olduğunu kanıtlayan onurlu bir başarı" olarak nitelendirdi.

Suriye ayrıca Filistin halkına ve "Siyonist teröre karşı mücadele eden güçlere destek" verdiğini ifade etti.