Saadet Partisi Genel Başkanvekili Sabri Tekir, Gazze'de binlerce kişinin ölümüne yol açan saldırılarına devam eden İsrail'e karşı bir yandan kimi boykot kampanyaları sürerken diğer yandan ticari ilişkilerin sürdürüldüğüne dikkat çekti.

Tekir, "Biz defalarca şunu söyledik, 'ABD ve İngiltere bölgeye savaş gemileri gönderiyor; siz niye göndermiyorsunuz?' diye. Biz bu sözleri söylerken bizim gemilerimiz o taraflarda dolaşıyormuş. Bizim gemilerimiz oraya gidiyormuş ama Filistin’e değil, İsrail’e yardıma gidiyormuş. Savaş gemilerini değil ticaret gemilerini gönderiyorlarmış. Limanlarımızdan her gün gemilerle İsrail’e sevkiyat yapılmaya hala devam edilmektedir. Bu sevkiyat malların içerisinde barut ve çelik de vardır. Bunların hepsi silah yapımında kullanılan malzemelerdir" dedi.

İşte Tekir'in konuşmasından satır başları: 

GEMİLERİMİZ İSRAİL’E YARDIMA GİDİYORMUŞ

Dün çözüm diye getirdikleri bugün problemin kendisi haline geldiği onlarca örnek vardır. Bunlardan bir tanesi Başkanlık Sistemi’dir. Hesaba çekilmekten azade, hesaba çekilmekten uzak bir başkanlık anlayışının siyasi anlamda ülkeye kazandıracağı bir şey olmaz ki o halde sorun yasaların kendisinde değil yasalara uymayanlardadır sorun. Çözüm Anayasa'yı değiştirmekte değil anlayışı ve zihniyeti değiştirmekle mümkündür.

Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi

Biz defalarca şunu söyledik, 'ABD ve İngiltere bölgeye savaş gemileri gönderiyor; siz niye göndermiyorsunuz?' diye. Biz bu sözleri söylerken bizim gemilerimiz o taraflarda dolaşıyormuş. Bizim gemilerimiz oraya gidiyormuş ama Filistin’e değil, İsrail’e yardıma gidiyormuş. Savaş gemilerini değil ticaret gemilerini gönderiyorlarmış. Limanlarımızdan her gün gemilerle İsrail’e sevkiyat yapılmaya hala devam edilmektedir. Bu sevkiyat malların içerisinde barut ve çelik de vardır. Bunların hepsi silah yapımında kullanılan malzemelerdir. Akaryakıt da dahildir, gıda da dahildir. Ne ararsanız var. Öyle ki İsrail’e ihracatta Türkiye, 3. sırada yer almaktadır. Vatandaş boykot ediyor. Boykot edilmesine de birtakım kamu kuruşları teşvik ediyor. Güzel bir hareket. Bunlar ticaret hacimlerini ise katlamaya devam ediyorlar. İsrail’e bu konularda en büyük yardımı yapan şirketlerden bir tanesine daha 12 Kasım tarihli Resmi Gazete’de büyük bir teşvik verilmiş. 500 küsur milyonluk bir teşvik verilmiş. Ondan sonra da o tür malların tüketilmesi boykot edilmek isteniyor. Ev hanımlarımızın alışveriş yaparken bunların ürünlerini almamak için gösterdiği hassasiyetin binde birinin dahi hükümet tarafından gösterilmesini istiyoruz.