Paris'te miting: "Fransa'nın sömürgesi Yeni Kaledonya'ya özgürlük" Paris'te miting: "Fransa'nın sömürgesi Yeni Kaledonya'ya özgürlük"

Rusya'nın St.Petersburg kentinde düzenlenen Rusya-Afrika zirvesi önceki gün Rusya'nin sürpriz bir kararı ile başladı.

Putin, zirvenin açılış konuşmasında, "Önümüzdeki aylarda Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre'ye 25 bin ila 50 ton arası ücretsiz tahıl sağlayacağız" dedi. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, toplantıya katılan Afrikalı liderlere tahıl ihracatının sarkması nedeniyle Putin'den yanıtlar istemeleri için çağrı yapmıştı. Blinken, "Bu durum nedeniyle kimi suçlamaları gerektiğini çok iyi biliyorlar" demişti.

Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in (BM) arabuluculuğunda imzalanan, Ukrayna limanlarında mahsur kalan milyonlarca ton tahılın dünyaya ulaştırılmasını sağlayan Tahıl Anlaşması'na katılımını geçen hafta durdurduğunu duyurmuştu.

Rusya, kendi tahıl ve gübresini ithal etmesi yönünde verilen sözlerin tutulmadığını gerekçe göstererek anlaşmayı uzatmayacağını açıklamıştı. Moskova ayrıca, anlaşma kapsamında tahılın söz verildiği üzere en yoksul ülkelere ulaştırılmadığını iddia ediyor. BM ise anlaşmanın gıda fiyatlarını küresel olarak yüzde 20 oranında düşürerek en yoksul ülkelere yardımcı olduğunu belirtti.