Rusya’nın gümrük verilerine göre en az 14,3 milyon dolar değerinde kömür bu yıl Türkiye’ye ihraç edildi.

Reuters tarafından incelenen verilere göre Şubat ile Temmuz ayları arasında Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinden çıkarılan 160 bin 400 ton kömür Türkiye’ye sevk edildi.

Gümrük verilerinde yer alan üç üretici belirtilen dönemde iki bölgeden çıkan kömürü Türkiye’ye gönderdiklerini Reuters’a teyit ettiler.

Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin aksine Rusya ve Ukrayna’da Rusya tarafından işgal edilen bölgeler ile ticarete kısıtlama getirmemişti. ABD, ise Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal etmemeleri için şirketlere uyarılar yolluyor.

Ankara Rusya’nın temmuzda çekildiği, Ukrayna’nın Karadeniz limanları üzerinden tahıl ihraç etmesine olanak sağlayan tahıl anlaşmasına aracılık etmişti.

EN AZ 10 ÜRETİCİDEN GÖNDERİLDİ

Dış ticaret verileri yayımlayan özel bir kuruluşun Reuters tarafından incelenen verilerine göre şubat ile temmuz ayları arasında en az 10 üreticiden Türkiye’ye kömür gönderildi.

Bu verilere göre Türkiye, Rusya’nın Ukrayna bölgelerinden en çok kömür tedarik eden ülke olurken, bu bölgeden ülke dışına gönderilen kömürün yüzde 95’i Türkiye’ye gönderildi.

Kömürün satın alımı ise Hong Kong, Birleşik Arap Emirlikleri, Belize ve Britanya Virjin Adaları’nda kurulan şirketler tarafından yapıldı. Satın alanlar arasında Türkiye’de kurulu şirketlerin bulunmadığı görüldü.

Reuters satın alan şirketlerin irtibat bilgilerini ve hangi kişi veya kuruluşlara ait olduğunu tespit edemedi.

Donetsk’in Rusya tarafından görevlendirilen yetkilisi Vitaliy Khotsenko, bölgeden Türkiye’ye kömür ihraç edildiğini ve bu kömürün Türkiye’den Ortadoğu ve Afrika pazarlarına aktarıldığını kasım ayında söylemişti.

Reuters, Moskova’da kayıtlı ve Vostokugol’un çıkardığı kömürün münhasır satıcısı konumunda olan Florance LLC adlı şirketin üst düzey yetkilisi Adzhmal Zalmai’ye telefonla ulaştı. Zalmai Reuters’ın Türkiye’ye yapılan sevkiyatlarla ilgili sorusu üzerine telefonu kapattı. Vostokugol da sorulara yanıt vermedi.

"Barış Zirvesi'ne Rusya'nın da müdahil olması gerekiyor" "Barış Zirvesi'ne Rusya'nın da müdahil olması gerekiyor"

2014’ten bu yana Rusya yanlısı güçlerin kontrolünde bulunan Luhansk yakınlarındaki Antratsyt kasabasında faaliyet gösteren özel madencilik şirketi Nedra-06’nın yöneticisi Anton Nadeyev ise Türkiye’ye sevkiyat yapıldığını doğruladı.

İşlemlerin ayrıntıları veya alıcılar hakkında bilgi vermeyi reddeden Nadeyev, “Bu zaten ticari sırrımız. Bunu dile getirmeye hazır değilim” dedi.