Putin, basın toplantısında Ukrayna'daki savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Rusya'nın askeri hamlelerini genişletebileceğini belirtti. Bu açıklamalar, Ukrayna'ya silah gönderen ülkeler için ciddi bir tehdit olarak yorumlandı.

Rusya'nın Filistin konusundaki tutumunu da dile getiren Putin, "Rusya'nın tutumu değişmemiştir ve zamanın şartlarına bağlı değildir. Sovyet döneminden beri Filistin devletini tanıyoruz ve bu konuda tutumumuz sabittir" dedi.

Putin, bölgede yaşanan çatışmalardan ABD'nin sorumlu olduğunu vurgulayarak, "İsrail ve Filistin'deki durum, bu bölgedeki siyaseti tekeline alan ABD'nin politikalarından kaynaklanmaktadır" şeklinde konuştu.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına da değinen Putin, "Şu anda Gazze’de ve Refah'ta yaşananlar savaştan farksız. Bu, sivil nüfusun sistematik bir şekilde yok edilmesidir" dedi.

Bölgede barışın sağlanması için tek yolun Filistin devletinin kurulması olduğunu yineleyen Putin, "Filistin devleti kurulmadan bölgede barış sağlanamaz" ifadelerini kullandı.

Rus savaş gemileri Küba'ya gidiyor: ABD'ye bir misilleme mi? Rus savaş gemileri Küba'ya gidiyor: ABD'ye bir misilleme mi?