Gırtlağına diziyle bastırdı

Alman Polis Teşkilatı ile ilgili 2022 yılının son 3 ayında üç ırkçı nefret suçu vakası rapor edildi. Bir vakada bir polis memuru, diğerinde ise iki tutuklu cezaevi çalışanı suçlamaların odağında bulunuyor. Die Linke'nin Alman Parlamentosuna verdiği soru önergesinin cevaplanması ile ortaya çıkan soruşturmalarla ilgili senato yanıtında, göre ilk vaka 7 Ekim 2022'de görüldü. Dosyada polis memeurunun bir tutukluya önce biber gazı sıktığı, ardından yüzüne yumruk attığı ve onu zorla yere ittiği, daha sonra ise dizini adamın gırtlağına bastırdığı ve şahsın bu nedenle nefes darlığı yaşadığına yer verildi. Ayrıca polis memurunun yerdeki adama kendisi gibi insanlardan nefret ettiğini, kendisine sadece vurduğu ve öldürmediği için de mutlu olabileceğini söylediği dikkat çekti.

Yabancı düşmanlığı

İkinci vakanın 5 Kasım 2022'de Holstenglacis'teki gözaltı merkezinde meydana geldiği iddia edilirken, cezaevi memurunun bir mahkumu iterek bileğini burktuğu ve acı çekmesine neden olduğu raporda yer aldı. Ayrıca mahkuma Alman olmayan kökenlerine vurgu yaparak "Kanacken" olarak aşağıladığı tanık ifadeleri ile kesinleşti. 9 Aralık 2022'de yine gözaltında üçüncü bir olayda ise, çok sayıda cezaevi görevlisinin bir mahkumu nedensiz bir şekilde yere fırlattığı, ayaklarını ve başını tekmelediği ve ona Afrika kökenli olması nedeniyle "Nigga" diyerek hakaret ettiği ileri sürüldü. Her üç vakada da, bedensel zarar şüphesiyle ofiste soruşturma yürütülüyor.

Irkçılık ve şiddet

KfW'nin, Deutsche Telekom Grubu’ndaki hisseleri satılacak KfW'nin, Deutsche Telekom Grubu’ndaki hisseleri satılacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Sol Parti (Die Linke) Adalet Politikaları Sözcüsü Cansu Özdemir, iki vakada ırkçılık ve mahkumlara yönelik şiddet olayının meydana geldiğini ifade ederek, ''Kamu görevlilerindeki yapısal eksiklikler bu sorunu gündeme getiriyor. Tutukluların başvurabilecekleri bağımsız kurumlar yok.” dedi. Sol Parti İç Politika Sözcüsü Deniz Çelik ise polisle yaşandığı iddia edilen olaylara ilişkin tüm olayların nefret kapsamlı bir şekilde açıklığa kavuşturulması gerektiğini ve ağır olacak şekilde cevaplandırılmasını istedi. ( Foto: picture alliance / Christian Charisius)