Öne Çıkanlar - ve ile de Sonra

Yurtdışı borçlanma ile emeklilik kalkıyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumunun 2015-2019 Stratejik Planına göre yurt dışında geçen sürelerin borçlandırılmasına imkan veren uygulamaya son verilecek.

Konuya yönelik Av. Talha Barut'un bir yazısına yer veriyoruz.

İşte o yazı:

Yurtdışı Borçlanma ile SSK’dan Emeklilik İmkanı Kalkıyor !!

1978’den beri var olan bir sistem baştan sona değişiyor. Yurtdışındaki Türklerin elde ettiği birçok kazanım bu yasa ile kaldırılıyor. Süreç şaşırtıcı derecede hızlı ilerliyor. Bu kadar önemli bir değişiklik kamuoyunda tartışılmadan sessiz sedasız hayata geçiriliyor. TV’lerin ana haber bültenleri bu konuya yer vermiyor. Sosyal medya da olmasa kimsenin ruhu duymayacak.

Biz buradan yüksek sesle bir kez daha duyuruyoruz:

  • İlgili Kanun teklifi ile ilk sigorta başlangıcının belirlenmesine ilişkin özel bir düzenleme yapılıyor. Bu düzenlemenin Türkiye`nin taraf olduğu sosyal güvenlik anlaşmalarına aykırılık teşkil etmemesi gerekiyor. Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Kanada gibi ülkelerle yapılan anlaşmalara dayalı olarak ilk sigorta başlangıcının nasıl belirleneceği hüküm altına alınmıştır. 3201 sayılı Kanunda yapılacak değişiklikle Uluslararası anlaşmalardan kaynaklı haklar ihlal edilirse ilgili kişiler mahkemeye müracaat edebilirler.

  • İlgili Kanun teklifi ile SSK’dan emekli olma imkanı kaldırılıyor. Bu durum T.C. Anayasa'sının 62. Maddesine aykırıdır. Zira Devletin yurtdışındaki Türklerin sosyal güvenlik haklarını koruma yükümlülüğü bulunmaktadır. Sosyal güvenlik haklarında geriye gidiş kabul edilemez.

Umarım konu ileride mahkemelere yansımadan düzelir. Bu haliyle yasa geçerse, SSK’dan emekli olmak bir hayal olacak. Bağ-Kur’dan emekli olmaya da insanların ekonomik gücü kafi gelmeyecektir. Çok fazla ödeyerek çok az maaş alınacak yeni sistemde yurtdışı borçlanma yapmanın bir anlamı da kalmayacaktır. Bu mağduriyetlerden dolayı 2014 yılı öncesi olduğu gibi birçok dava açılacak ve SGK ile vatandaşlar bu davalar yüzünden karşı karşıya gelecektir.

Hangi Değişiklikler Getiriliyor?

1) Yurtdışındakiler için artık SSK (4-a)’ dan emeklilik kalkmış olacaktır.

2) Ödenecek yurtdışı borçlanmaya esas prim oranı %32’den %45’ e çıkarılacaktır. Bu da şu andaki günlük borçlanma bedelinin 27,29 TL’den 38,38 TL’ye çıkacağı anlamına gelmektedir.

3) Emekli maaşları doğal olarak düşmüş olacaktır.

Örnek verecek olursak 58 yaşında bir bayan şu anda SSK’dan 98.244 TL öderken artık Bağ-Kur’dan 207.252 TL ödeyecektir. Alacağı maaş 2300 TL'den 1500 TL'ye düşecektir.

5000 gün SSK üzerinden emekli olabilecek 56 yaşında bir erkek bugün 136.450 TL öderken değişiklikten sonra 9000 gün Bağ-Kur üzerinden emekli olmak için 345.420 TL ödeyecektir. Alacağı maaş 2300 TL'den 1300 TL'lere kadar düşecektir.

Kimler Etkileniyor?

  • Henüz müracaat etmemiş veya müracaat etmiş olsa da borçlanma bedellerini yeterince ödememiş herkes bu değişiklikten etkilenecektir. Türkiye’de hangi yılda olursa olsun çalışmış olmanız ya da borçlanma yaparak bir kısım para ödemiş olmanız tek başına yeterli gelmemektedir.

Kimler Etkilenmiyor?

  • Doğru bir şekilde müracaatını yapmış, ödemelerini tamamlamış kişiler ile halihazırda aylıklarını alan kişiler yeni yasadan etkilenmeyeceklerdir.

Ne Yapmak Gerekiyor?

  • Yasa çıkmadan önce müracaat etmek gerekiyor. Şayet Türkiye’de çalışmanız yok ise SSK’lı olarak da çalışmanız gerekiyor.

Ne Zamana Kadar Süremiz Var?

  • Yasa 17.07.2019 tarihinde TBMM’de kabul edildi. Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak resmi gazetede yayınlandığında yürürlüğe girecektir. 15 gün içerisinde yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Yürürlük öncesi müracaat eski yasadan yararlanma hakkı verecektir. Yasa yürürlüğe girse bile bize müracaat edebilirsiniz. Uluslararası anlaşmalara aykırılık teşkil eden yönleriyle haklarınızı alma imkanınız olacaktır.

Bu yasadan etkilenmemenin üç önemli şartı var:

1) Yasa çıkmadan SSK’lı çalışma yapma

2) Yasa çıkmadan doğru bir müracaat yapma

3) İşlem sonunda size özel hesaplanacak asgari tutarı ödeme

(Bu tutar herkes için değişiklik arz etmektedir. Özel olarak hesaplamaktayız).

Bu yasal değişiklik önceki yasal değişikliklerden çok farklıdır. Kanun metni çok vahim maddeler içeriyor. Mümkün olduğunca insanlara duyurmamıza yardımcı olunuz. Mağduriyet yaşayanlar bize doğrudan başvurabilirler. Ücretsiz bilgi almak için Çarşamba günleri saat 16:00’da ofisimizde düzenlediğimiz açık kapı gününe gelebilirsiniz.

İrtibat hattı: 040 636 93 310

WhatsApp hattı: 0049 178 448 33 39

Av. Talha Barut

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alicengiz 2 yıl önce

Yurtdışından 2005de donusyaptim ikiyil çalışmamvar müracaat yapmadım ne şartlarda emekli müracaatı yaparim

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81