Emine SONUGÜR / Hamburg

Hamburg'da Ferman Karayiğit tarafından yazılıp yönetilen "Göç Yolunda Düşler" adlı oyun, izleyicilerle buluştu. Türkiye'den göç etmek zorunda kalan insanların öykülerinden oluşan müzikal oyun, tiyatroseverleri güldürürken zaman zaman da düşündürdü.

Hüzün, tutku ve hasret içerikli

Oyunda, 80’li yıllardan başlayarak, Türkiye’de yaşanan olaylar zinciri sonrası, göç etmek zorunda kalan insanların öyküleri müzikal şekilde anlatıldı. Hüzün, tutku ve hasret içerikli oyun, komedi, dram olarak muhteşem şekilde harmanlanmış olarak sahnelendi.

Hem güldürdü hemde düşündürdü

Oyunda farklı kültürler ve değişik ülkelerinde iyi ve kötü tarafları gözönüne getirilirken, insanların Almanya'ya göç ettiklerinde yaşanan dil, kültür, uyum sorunları dile getirildi. Oyunda özgürlük ve kardeşlik mesajları verilirken 1980 yılların güzel müzikleri eşliğinde oynanan oyun büyük ilgi çekti.

Oyunda dans gösterileri harikalar yarattı

Almanya'ya gelen ilk neslin çok dinlediği "Zahidem" parçasını Sevgi Polat izleyicilere yakın mesafede seslendirmesi izleyicileri oldukça duygulandırdı. Cahit Balat'ın Türkçe-Almanca seslendirdiği ve hareketli parçaya göbek atışı ve Nurcan Keskin'in hareketleri ayrı bir zenginlik kattı oyuna.

Yoğun ilgi oldu

Müzisyen Zeyrek'ten gençlere tavsiye: "Herkes bir enstrüman çalmayı denemeli" Müzisyen Zeyrek'ten gençlere tavsiye: "Herkes bir enstrüman çalmayı denemeli"

Stadtteilschule Alter Teichweg adresinde iki gün üst üste gösterilen oyuna yoğun ilgi oldu ve salon doldu. Oyunda, Kasım Palabıyık, Sevgi Polat, Serpil Yıldız, Cahit Balat, Ali Rıza Korkut, Gülsen Gülbeyaz, Reyhan Çam, Nuhmettin Karagül, Ferman Karayigit, Nurcan Keskin ve enstrümanlarla Ali Temiz yer aldı. Gösteri sonrası tiyatroseverler oyuncuları uzun süre alkışladı.