Rusya'nın tanınmış gazetecilerinden Elena Milaşina avukatıyla birlikte bir davayı izlemek için bulunduğu Çeçenistan'da saldırıya uğradı. Saldırganlar hastaneye kaldırılan Milaşina'nın kafasını kazıdı ve üzerine yeşil boya attı.

Avukatı Alexander Nemov ile Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye doğru yol alırken meydana gelen saldırıda ikili ciddi şekilde yaralandı. Saldırganlar Milaşina'nın saçlarını kazıdı ve kafasını yeşil boyayla kapladı.

Narsisizm nedir, yaş ilerledikçe geriler mi? Narsisizm nedir, yaş ilerledikçe geriler mi?

Hastaneye kaldırılan ödüllü gazeteci ve avukatı, bir polise saldırmakla suçlanan Çeçen kadın Zarema Musayeva'nın mahkeme tarafından cezalandırılmasını haberleştirmek üzere Çeçenistan'da bulunuyordu.

İnsan hakları örgütü Memorial'ın bildirdiğine göre, Milaşina ile avukat Aleksander Nemov'un içinde bulunduğu araç, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'ye doğru yol alırken maskeli ve silahlı kişilerce durduruldu. Milaşina'ya ait araçta bulunan belgeler ve gazeteciye ait teknik ekipmana zarar verilirken, gazeteci ile yanındaki avukat şiddetli bir biçimde darp edildi. Olayda parmağı da kırılan Milaşina'nın bütün vücudunda ezikler bulunduğu ve birkaç kez bilinç kaybı yaşadığı da belirtildi.  

Memorial'ın olaya ilişkin yaptığı açıklamada, ikilinin "Yüzleri de dahil olmak üzere acımasızca tekmelendiği, ölümle tehdit edildiği, kafalarına silah dayandığı ve ekipmanlarının alınıp parçalandığı" aktarıldı. Grup, Milaşina ve Nemov'un saldırganlar tarafından 'Uyarıldınız. Burayı terk edin ve hiçbir şey yazmayın' diye tehdit edildiğini de ekledi. 

Milaşina Rusya'da yayın yapan muhalif gazete Novaya Gazeta'nın eski bir çalışanıydı. Nobel Barış ödüllü Dmitry Muratov tarafından yönetilen gazetenin medya lisansı iptal edilmişti. Novaya Gazeta'nın 2000 yılından bu yana, aralarında araştırmacı muhabir Anna Politkovskaya'nın da bulunduğu altı gazeteci ve yazarı öldürülmüştü.