Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall adlı konser salonuna silahlı kişilerce düzenlenen saldırıya ilişkin ölü sayısının arttığı kaydedildi.

Rusya Soruşturma Komitesi tarafından yapılan açıklamada, ölü sayısının 143'e yükseldiği bildirildi.

Açıklamada, "Şu anda ölü sayısının 143 kişi olduğu tespit edildi. Ölü sayısının daha da artması bekleniyor" denildi.  

RUSYA: ŞÜPHELİLER YAKALANDI

Crocus City Hall adlı konser salonuna silahlı kişilerce düzenlenen saldırıya ilişkin Kremlin'den açıklama geldi.

Kremlin, FSB Direktörü Aleksandr Bortnikov'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü açıkladı.

Kremlin, Moskova'daki terör saldırısına doğrudan karışan 4 terörist dahil 11 kişinin Ukrayna sınırına yakın bir yerde yakalandığını kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall adlı konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce saldırı düzenlenmişti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde saldırganların salonda rastgele ateş açtıkları görülürken, Rus Federal Güvenlik Servisi, terör saldırısında ilk belirlemelere göre 40 kişinin öldüğünü, Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko da 60’ı ağır olmak üzere çok kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Konser salonunun bulunduğu binanın çatısında da yangın çıkmış, yangının söndürülmesi için yüzlerce ekip sevk edilmişti. Binanın çatısı bir süre sonra çökmüştü.

Moskova'da hafta sonu tüm halka açık etkinlikler iptal edilmiş, terör saldırısını ele almak için bir görev gücünün kurulduğu açıklanmıştı.

Rusya Federal Ulusal Muhafız Servisi (Rosgvardiya), silahlı saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanmasına yönelik operasyonun sürdüğünü bildirmişti.

ÖNCEKİ YILLARDA DA TERÖR SALDIRILARI YAŞANMIŞTI

2010'da 40 kişinin öldüğü Moskova metrosuna, 2011'de 38 kişinin öldüğü Moskova Domodedovo havaalanına, 2017'de 16 kişinin öldüğü Saint Petersburg metrosuna düzenlenen saldırılar ile Beslan'da bir okulda rehin alma sonucu yaşanan ve 350'den fazla kişinin ölümü hatırlardadır.

Moskova, ABD'nin saldırıya tepkisinin erken olduğunu söyledi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'yi, Moskova konser salonuna düzenlenen saldırının olası sorumlusu olarak Ukrayna'yı bu kadar çabuk temize çıkardığı için eleştirdi.

Bakanlık sözcüsü Maria Zakharova Cuma akşamı Rus televizyonunda yaptığı açıklamada, ABD'nin trajedi devam ederken bu tür sonuçlara varıp varmayacağı sorusunu gündeme getirdiğini söyledi.

Gabriel Garcia Marquez'in edebiyat klasikleri listesinde hangi kitaplar var? Gabriel Garcia Marquez'in edebiyat klasikleri listesinde hangi kitaplar var?

Zakharova, "ABD veya başka bir ülkenin elinde güvenilir gerçekler varsa, bunları Rus tarafına sunmalıdırlar." dedi. Zaharova'nin, "eğer bu tür gerçekler yoksa ne Beyaz Saray'ın ne de başka birinin önceden bir açıklama yapma hakkı yoktur" ifadesi dikkat çekti.

ABD Büyükelçiliği ana sayfasında (7 Mart) Moskova'daki terör saldırıları konusunda uyarıda bulundu. Yorumcular ise Kremlin'in bunu Batı'dan gelen bir provokasyon olarak görmezden geldiğini ileri sürdü!