Prens Albert'i, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş karşıladı. Albert ve Monaco Heyetine İTO tarafından bir öğle yemeği de verildi. Yemeğe Prens II. Albert, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Türk işadamlarıyla Monaco'lu işadamları katıldı. Burada bir konuşma yapan Albert Türkiye ile Monaco arasındaki ticari ilişkilere vurgu yaptı.


" TÜRKİYE BİZİM İÇİN İTHALAT AÇISINDNA ÇOK ÖNEMLİ "


Monaco Prensi II. Albert de onuruna verilen öğle yemeği öncesi yaptığı konuşmada,  "Ekonomi tabii ki çok önemli bir bileşen bizler adına. Burada yine ekonomik ve ticari ilişkilere bakacak olursak bizim ülkelerimiz son derece dost ülkelerdir. Bizim ekonomik kalkınma odamız 2005 yılında bazı yatırımlar ve iş ilişkileri gerçekleştirdi. Bu ilişkiler daha da genişletildi. Türkiye ve Monaco bu ilişkilerin ardından İstanbul'da bir kez daha bulunma şerefine nail oldular " dedi.


Prens II. Albert, "Şu anda Türkiye bizim için ithalat açısından önemli. 2011 rakamları da öyle söylüyor. İthalatta beşinci sırada. Karşılıklı ilişkilerin dürüstlüğü ve yoğunluğu çok önemli. 29 şirketin ve 50 profesyonelin katılması bize bunu gösteriyor " şeklinde konuştu.


 BU TOPLANTI TÜRKİYE - MONACO İLİŞKİLERİ ADINA ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI OLACAK "


İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da  " Bu çatının altından birçok başbakan çıkmıştır. Bu çatının altında birçok devlet başkanı toplanmıştır. İlk defaya mahsus olmak üzere bir prensi ağırlıyoruz ve bundan dolayı gurur duyuyoruz " dedi.


Yalçıntaş "İstanbul Türk ekonomisinin yüzde 45'ini karşılıyor. İstanbul'daki işadamları Türk ekonomisinin yüzde 27'sini karşılıyorlar. Bunların birçoğu da İTO üyesi. Türkiye olarak hedefimiz en büyük 10 ekonomiden biri olabilmek. 2023 bizim için önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümüdür. Bu bizim için çok önemli. İstanbul'da yaşayan insanlar bu rakama ulaşmamız için katkıda bulunacak insanlar.Bu toplantı Türkiye Monaco ilişkileri adına önemli bir kilometre taşı olacak" diye konuştu. Konuşmaların ardından Prens II. Albert adına verilen öğle yemeğine geçildi.


PÇK (MK) (FOTOĞRAF)