Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı

Almanya'da, aşırı sağcı parti Almanya için Alternatif’le (AfD) yerel düzeyde işbirliği yapılabileceği şeklinde anlaşılan sözlerini geri almasına rağmen CDU Genel Başkanı Friedrich Merz’e yönelik eleştiriler devam ediyor.

Almanya'da ana muhalefetteki Hrıstiyan Demokrat Birliği'nin Saarland eski Başbakanı Tobias Hans, “Bundan sonraki her ‘Yaz Söyleşisi’nin sonunda neler olacağı insanı tedirgin ediyor. Ben, şahsen bu yönde endişeler yaratacak CDU’lu bir başbakanın görevde olmasını düşünemiyorum” dedi. Hans, Tobias Hans, CDU Genel Başkanı Friedrich Merz’in ZDF’teki söyleşide AfD ile yerel düzeyde işbirliği yapılabileceği sinyali olarak algılanan sözlerini ima ederek gelecek genel seçimlerde başbakan adayı gösterilmesinden yana olmadığını söyledi.

Hans, “Geçmekte olduğumuz zor dönemde gösterilecek başbakan adayının iktidar tecrübesinin olması çok önemlidir” diyerek şu ana kadar hem federal hem de eyalet hükümetlerinde görev almayan Merz’in böyle bir makam için uygun aday olmayacağını ima etti. “Bizim eyaletlerde çok iyi hükümet başkanlarımız (eyalet başbakanları) var” diyen Tobias Hans, CDU/CSU’nun kimi başbakan adayı göstereceği konusunda ise bir öneride bulunmadı.