Almanya'da Sol Parti'den (Die Linke) aday olmayacağını açıklayan Federal Meclis (Bundestag) milletvekili Sahra Wagenknecht’in yeni bir parti kurma kararını yıl sonuna kadar vereceği öğrenildi.

Gültekin: Madımak’ı hatırlama kültürü AKP’den önce de yoktu Gültekin: Madımak’ı hatırlama kültürü AKP’den önce de yoktu

Bild gazetesinin Sahra Wagenknecht’e yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Wagenknecht'in, 8 Ekim’de Hessen ve Bavyera’da yapılacak Eyalet Parlamentosu seçimlerinden sonra yeni partiyle ilgili somut planını duyuracağına yer verdi. Gazetenin “Wagenknecht kendi partisini kuruyor” başlıklı haberinde, Sahra Wagenknecht’in daha fazla beklemeden yeni partisiyle politika sahnelerine çıkacağı yer aldı.

Sol Parti'de (Die Linke) yeniden aday olmayacağını açıklayan Sahra Wagenknecht'in Almanya’da yapılan birçok ankette ‘en sevilen politikacılar’ sıralamasında üçüncü sırada olması dikkat çekti.

Almanya'da son kamuoyu yoklamalarında SPD’li Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius ile CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in ardından üçüncü sırada yer alan Sahra Wagenknecht’in kuracağı partiye seçmenlerin büyük ölçüde destek vereceği ileri sürüldü.

INSA tarafından yapılan açıklamada, Wagenknecht’in kuracağı bir partiye oy verebilecek seçmen oranının yüzde 25’i bulduğu, hatta bu oranın eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerdeki seçmenler arasında yüzde 42’ye ulaştığı kaydedildi. Gazete “Sahra’nın Ekim Devrimi” planına göre, Alman yatırımcıların ülkeden kaçışını engellemek ve yeni iş yerleri yaratılması için ekonomi ağırlıklı bir politika uygulamayı hedeflediğine yer verdi. Aynı zamanda savaş bölgelerine silah gönderme yerine barışın diplomatik kanalların devreye sokulmasıyla korunması ve sosyal adaletin sağlanması için dar gelirlilere daha fazla yardımda bulunulmasını planladığına da dikkat çekildi.