Almanya eski Maliye Bakanı (SPD) ve Sol Parti kurucularından Lafontaine, Maischberger’in Alman kamu Televizyonu ARD’deki açık oturumunda Batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah vermesini eleştirdi. Lafontaine, “Silah verirsek ölümler bitmez” dedi.

ABD’nin NATO desteği ile Rusya sınırları yakınlarına roketler konuşlandırmasını yanlış bulduğunu açıklayan Lafontaine, “Amerika’nın barış sağlanması gibi bir niyeti yok” dedi.

İsrailli şarkıcı "Özgür Filistin" sloganı ile protesto edildi İsrailli şarkıcı "Özgür Filistin" sloganı ile protesto edildi

Lafontaine, “Rusya böyle bir savaşı sürdüremeyinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz” diyen ABD Savunma Bakanı Llyod Austin’i de ‘Savaş Bakanı’ olarak nitelendirdi.

Sovyetler Birliği eski lideri Mihail Gorbaçov’a Almanya'daki Helmut Kohl hükümeti zamanında NATO’nun genişlemeyeceği sözü verildiğini belirten Lafontaine, “Batı sözünde durmadı. O nedenle bu savaşın tek suçlusu Putin değildir” diye konuştu. Rusya’ya yaptırımlara derhal son verilmesini isteyen Oskar Lafontaine, Kırım’ın Ukrayna tarafından geri alınması halinde bu savaşın bitmeyeceğini ve yüz binlerce kişinin daha hayatlarını kaybedeceğini söyledi.