Almanya’nın Solingen Kenti’nde yaşanan yangın faciası sonucu Bulgaristan vatandaşı 4 Türk yaşamını kaybetti. 

25 Mart günü Solingen’de yaşanan yangında 28, 29 yaşlarındaki iki genç ile biri 3 yaşında diğeri de 5 aylık iki çocuk can verdi.

Yanan evden kaçmaya çalışırken can verenlerin Bulgaristan vatandaşı ama Türk kökenli olduğu açıklandı. Olayı soruşturan savcı Heribert Kaune-Gebhardt, "Deliller, kurbanların yangından kaçmak isterken merdiven boşluğunda can verdiğini gösteriyor” dedi.

Göç Senfonisi'nin Avrupa prömiyeri Köln’de gerçekleşti Göç Senfonisi'nin Avrupa prömiyeri Köln’de gerçekleşti

Gece saat 02.30 sıralarında başlatılan yangında 9’u ağır 21 kişi yaralandı. Yanan evin eski sahibinin Türk olduğu ve daha sonra bir Polonyalı’ya satıldığı öğrenildi. Yaralanan bir çoğunun da pencerelerden atladığı ve durumunun ağır olduğu belirlendi.

Bilirkişi raporuna göre, 24 Mart'ı 25 Mart'a bağlayan gece medyana gelen yangın eski binanın merdiven boşluğunda başladı. Yangın "baca etkisi"yle 5 dakika içinde çatıya sıçradı.

Yangını kimin çıkardığı ise henüz kesinleşmedi. Polis, şüphelileri görenlerin ya da olayla ilgili bilgisi olanların kendilerine başvurmalarını istedi.

Wuppertal Savcısı Heribert Kaune-Gebhardt, yaptığı açıklamada, ellerinde olayla ilgili "Yabancı düşmanlığı olduğuna dair herhangi bir belirti yok" dedi.

Öte yandan sol görüşlü Junge Welt gazetesindeki “Savcı, ‘şu anda herhangi bir kişiye yönelik bir suç şüphesi bulunmamaktadır’ dedi. Olayda ‘yabancı düşmanlığı saiki’ olduğuna dair herhangi bir belirti yoktur. Taktik nedenlerden ötürü suçun işleniş koşullarına ilişkin daha fazla ayrıntı şu anda verilememektedir." ifadeleri dikkat çekti.

1993 DE KUNDAKLAMA SONUCU IRKÇI KATLİAM YAŞANMIŞTI

29 Mayıs 1993’te ırkçıların ateşe verdiği evde Gürsün İnce (28), Hatice Genç (18), Hülya Genç (9), Saime Genç (5) ve Gülistan Öztürk (12) yanarak yaşamlarını yitirmişti.

Yakalanan failler Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz, hapis cezalarını çektikten sonra tahliye edilmişti.