Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, ZDF televizyonunda yayınlanan ana haber programı ‘Heute Journal’un konuğu oldu.

Eski Sağlık Bakanı Spahn'ın aşırı maske alımı eleştirildi Eski Sağlık Bakanı Spahn'ın aşırı maske alımı eleştirildi

Almanya'da Kovid aşısı sırasında yaptığı iddialı açıklamaları ile gündem yaratan Federal Sağlık Bakani Lauterbach, yeni açıklamaları ile çelişki yaratarak zor duruma düştü. ZDF muhabirinin önceki açıklamaları ile çelişki yarattığı sorusuna karşılık Lauterbach, aşı sonrası uzun süreli sağlık sorunu yaşayan kişilere devlet destekli sigortaların yardım etmesi gerektiğini belirtti. 

Lauterbach, kendisinin ve bakanlığın, Koronavirüs nedeniyle ‘Long Covid’ denilen uzun süreli hastalığa yakalananlarla ‘Post Vac’ adı verilen aşının yan etkileri nedeniyle sağlık sorunları yaşayanların durumlarını inceleyerek, hastaların bakımını iyileştirmek için bir program oluşturacağını söyledi. Lauterbach, “Bu, mümkün olan en kısa sürede oluşturmak istediğim bir program. Bu para için bütçe görüşmelerindeyim” dedi. Bu alandaki uzmanların iyi bir tedavi olasılığını artıracak şekilde bir araya getirilmesinin de söz konusu olduğunu belirten Lauterbach, koronavirüs aşısının uzun vadeli sonuçlarının daha çabuk fark edilmesi gerektiğini söyledi.

‘ELDE EDİLEN KÂRLAR ÇOK YÜKSEK’
Lauterbach, AB’nin aşı üreticileriyle yaptığı sözleşmeler nedeniyle devletin, aşının yol açtığı sağlık sorunlarından sorumlu olduğunu ifade etti. Bakan, aşı üreticisi şirketlerin de bu sürece destek vermesinin ‘değerli’ olacağını kaydederken, “Çünkü elde edilen kârlar çok yüksek. Dolayısıyla bu aslında iyi bir jestten daha fazlası olur” dedi.