Korona salgını döneminde Alman devletinin finanse ettiği korona testlerinde dolandırıcılık yaparak milyonlarca Euro haksız gelir elde eden Can H., 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dün Köln’deki Eyalet Mahkemesi’nde görülen duruşmada hâkim, sanık Can H.’yi  2021 ve 2023 yılları arasında 14 ayda 5,8 milyon dolandırıldığı ve vergi kaçakçılığından suçlu buldu.

Bahar Bektaş'ın 'Sürgün asla sona ermez' filmi gösterimde Bahar Bektaş'ın 'Sürgün asla sona ermez' filmi gösterimde

Almanya'da en çok satan Bild gazetesinin haberine göre, Can H. hakkında soruşturma 2022 Eylül ayında bir kişinin ihbarıyla başladı. Rhein-Erft bölgesinde yaşayan bir baba, kızının Can H. tarafından işletilen koronavirüs test merkezlerinden birinden koronavirüs test sonucu aldığını, ancak kızının burada hiç test yaptırmadığını iddia ederek polise şikâyette bulundu.

Şikâyet üzerinde ‘Organize Suçlar’ birimi Can H. ve şüpheli suç ortakları hakkında araştırmaya başladı ve aylarca gözetim altında tuttu.

Can H.’nin kestiği milyonlarca Euro’luk koronavirüs bağlantılı faturaları ve para akışını takip etti. Soruşturma ekibi yeterince delil bulunca harekete geçti ve 9 Mayıs 2023’te Bergheim, Hürth, Elsdorf, Kerpen, Köln, Aachen, Mettmann, Hamm (Sieg) ve Chemnitz’de (Saksonya) hem konut hem de iş yerleri dahil olmak üzere yaklaşık 30 mülkte arama yapıldı. 

Aramalar sırasında Can H.'nin yeşil Lamborghini Urus'una da el konuldu.