9 Haziran Pazar günü gerçekleşecek etkinlikte aralarında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Başbakanı Hendrik Wüst'ün de katılarak birer konuşma yapacağı öğrenildi.

Türkiye kökenli göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Mülheim semtinde bulunan Keup Caddesi’nde 'Birlikte (birlikte-gemeinsam-zusammen-заедно-baham-împreună-μαζί) Anma ve Kültür Festivali' adı altında düzenlenecek etkinlikte, ırkçılığa ve ayrımcılğa karşı söyleşiler yapılacak ve türküler söylenecek  .

BİRÇOK MÜZİSYEN VE GRUP SAHNE ALACAK

Edinilen bilgiye göre, 9 Haziran etkinliğinde aralarında Mehmet Akbaş’ın yönettiği Kültürlerarası Koro, Michael Kokort’un yönettiği St. Stephan Köln Gençlik Orkestrası Korosu, Ata Canani ve Eco Fresh’in (Ekrem Bora) yanı sıra birçok müzisyen ve grup sahne alacak.

AfD'ye ikinci bıçaklı saldırı: Afişler yırtıldı, aday yaralandı AfD'ye ikinci bıçaklı saldırı: Afişler yırtıldı, aday yaralandı

NE OLMUŞTU?

9 Haziran 2004 tarihinde Keup Caddesi’ndeki bir iş yerinin önüne bırakılan bisiklet havaya uçurularak şiddetli bir patlama oldu. Çevreye yüzlerce çivi saçılırken, bazıları ağır yaralı olmak üzere en 22 esnaf ve caddede dolaşan kişi yaralandı. Saldırının, Almanya’da 2000-2007 yıllarında 8 Türkiye kökenli, bir Yunanlı ve bir Alman kadın polisi katleden aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) teröristleri tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı.