Almanya'da yabancı düşmanlığının ortalığı kasıp kavurduğu 1980'li yıllarda kentin Langenhorn semtindeki Kwittsmoor Park'ta, 24 Temmuz 1985'de Neonaziler tarafından öldürülen 29 yaşındaki Mehmet Kaymakcı anılacak.

Katledilişinin 36. yıldönümü nedeniyle 24 Temmuz 2021, Cumartesi günü saat 15:00'de düzenlenecek anma töreni çerçevesinde, Almanya'da yaşayan Vietnamlı sanatçı Văn Ngân Hoàng tarafından tasarlanan anıt heykel resmen açılacak.

Türkiye'den yakınları özel davetli olarak katılacak

Tören için Kaymakcı'nın memleketi Haymana'dan Hamburg Nord İlçe Belediyesi'nin özel davetlisi olarak aile üyeleri de katılıp, konuşma yapacaklar. Hamburg'da 2010 yılından beri unutturulan ırkçı şiddet kurbanlarının toplum vicdanına kazınması için çaba gösteren Ramazan Avcı İnisiyatifi öncülüğünde, ve Mölln vahşetinde üç yakınını kaybeden Faruk Arslan ve Haymana Kültür ve Eğitim Derneği tarafından, Hamburg-Nord İlçe Belediye Meclisi üyeleri ve Belediye Başkanı Michael-Werner Boelz'ün katkılarıyla düzenlenen törene sivil toplum kurumu temsicileri de katılacak. Irkçılık karşıtı dayanışma göstermek isteyen herkese açık olan tören, korona şartları kapsamında düzenlenecek.

Nord İlçe Belediye Meclisinin ortak kararı

Vize başvurusunun reddinde kalem rengi iddiası Vize başvurusunun reddinde kalem rengi iddiası

Mehmet Kaymakcı'nın semtin bağlı olduğu Hamburg-Nord İlçe Belediye Meclisi SPD, CDU, Yeşiller, Sol Parti ve FDP partilerinin ortak kararıyla, ırkçı cinayetin işlendiği parka anıt heykel ve üzerinde Türkçe, Almanca ve İngilizce dilinde bilgilendirme yazısı bulunan levha dikilmesi kararı almıştı.

Heykeli Vietnamlı heykeltıraş Văn Ngân Hoàng tasarladı ve yaptı. Văn Ngân Hoàng benzer bir anıt heykeli 21 Ağustos 1980'de Manfred Roeder Neonazi terör grubunun Hamburg Halskestrasse'de düzenlediği kundaklamada öldürülen Vietnamlı mülteciler Ngoc Nguyên ve Anh Lân Dô, anısına geçen yıl yapmıştı.

24 Temmuz 1985'te ne oldu?

İnşaatlarda duvarcı olarak çalışan ve 24 Temmuz 1985'de iş dönüşü uğradığı "Bei Ronnie" adlı lokalde üç Neonazi tarafından tacize ve ağır hakaretlere uğrayan Mehmet Kaymakcı, lokali terk ederek evin yolunu tuttu. Kendisini takip eden üç Neonazi Hohe Liedt caddesinde Mehmet Kaymakcı'yı bayılana kadar dövüp, yol kenarındaki Kwittsmoor Parkının çalılıklarının arasına sürüklediler. Mahkeme tutanaklarına göre Neonaziler burada buldukları, 94 kg ağırlığındaki bir beton bloğu kaldırıp, Kaymakcı'nın kafasına bıraktılar. Katillerin mahkemede “Türk'ün işini bitirmek istedik” şeklinde ifadelerine rağmen, ırkçı motifin gözardı edildiği davada sanıklar gençlik ceza yasaları kapsamında Frank-Uwe P. (20), Mario B. (19) yedi ve Bernd M. (20) sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.