Yazar İbrahim Okçuoğlu'nun hayatını kaybetmesi ile ilgili Avrupa Ezilen İşçiler Konfederasyonu (AVEG-KON) tarafından "İbrahim Okçuoğlu yoldaşımızı kaybettik" başlıklı bir açıklama yapıldı.

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu

Demokratik kamuoyunun yakından tanıdığı Marksist teori yazarlarından İbrahim Okçuoğlu'nun, Berlin Friedrichsfelde mezarlığında son yolculuğuna uğurlanacağı açıklandı.

AVEG- KON tarafından yapılan açıklamanın satır başları şu şekilde:

"24 Ağustos sabahı İbrahim Okçuoğlu yoldaşımız, yakalandığı kanser hastalığı sonucu yaşama veda etti. Marksist teoride ve siyasette büyük bir bilgemizi kaybettik.

İbrahim Okçuoğlu yoldaşımız, sayısız gençlik kamplarında verdiği eğitimleriyle birçok gençlik kuşağının “Selim Hocası” ya da “Doktor” yoldaşı oldu. Güler yüzlülüğü, şakacılığıyla, mütevaziliğiyle ve ideolojik bilgeliğiyle biliniyordu. 

Yoldaşımızın yaşamı boyunca Marksist teorinin, ideolojinin ve siyasetin amansız savunucusu oldu. Kitaplarında, eğitimlerinde, panellerde ve seminerlerde sunduğu verileri istatistiklerle belgelemeyi tercih ediyordu. Daima Marksizmin somut bir bilim olduğunu ve gerçeklere dayandığını savunuyordu. 

Konfederasyonumuz AVEG-KON'un veya yerel kurumlarının düzenlediği panellerde ve seminerlerde birçok kez sunumlar yaptı. Devrimin güncelliğinin ısrarlı savunucusuydu. Marksizmin, insanlığın yegâne kurtuluşu olduğuna derinden inanıyordu. Göçmen kadın ve erkek işçilerin sınıf kardeşleriyle ortak mücadelesinin neden gerekli olduğunu anlatmakta ısrar ediyordu."