Hamas üyeleri tarafından kaçırılarak Gazze'ye götürülen ve yine örgüt tarafından serbest bırakılan İsrailli rehine kadın, yaptığı açıklamada, "Hamas bize iyi davrandı." dedi.

Yaşananlardan İsrail yönetimini, orduyu ve iç istihbarat servisi "Şin-Bet"i sorumlu tutan 85 yaşındaki kadın rehine, "Biz hükümetin günah keçisiydik. Kendi başımızın çaresine bakmak zorunda bırakıldık." sözleriyle Binyamin Netanyahu hükümetine tepki gösterdi.

İtalya Başbakanı: “AP seçiminden sağın çıkışı göz ardı edildi" İtalya Başbakanı: “AP seçiminden sağın çıkışı göz ardı edildi"

Yocheved Lifshitz isimli rehine, 23 Ekim pazartesi günü geç saatlerde serbest bırakılan iki rehine kadından biri.

İleri yaşlı İsrailli rehine, 7 Ekim'de militanlarca yapılan saldırının ardından yaka paça motosiklete bindirilip ekin tarlalarından geçirildikten sonra Gazze'ye götürülmüş.

Önce şiddete maruz kaldığını belirten Yocheved Lifshitz, ancak iki haftalık esareti sırasında oldukça iyi muamele gördüğünü dile getirdi.

Aralarında eşlerinin de bulunduğu yaklaşık 220 civarındaki rehine ise hala Hamas'ın elinde blunuyor.

Lifshitz, serbest bırakıldıktan sonra götürüldüğü Tel Aviv'deki bir hastanenin bahçesinde tekerlekli sandalyede oturarak yaptığı açıklamada, "Cehennemi yaşadım." ifadesini kullandı.

Fısıltıyla konuşan Lifshitz, 7 Ekim gecesine dair, silahlı kişilerin Nir Oz'a girdiklerini ve yerleşim biriminin sakinlerini 'gafil avladıklarını' söyledi.

İsrailli rehine, kaçırılması ve sonrasında gördüğü muamele ile ilgili şu şekilde konuştu:

"Orada (Gazze) şiltelerin üzerinde yatıyorduk, hastalanmamamız için temizliğe çok önem veriyorlardı. Gün aşırı nasıl olduğumuzu görmek için gelen doktorumuz vardı. Sağlık görevlisi bizimle devamlı ilgilenip ilaçlarımızı ihmal etmiyordu. Bize çok iyi davrandılar. Tüm ayrıntılarla onlar ilgilendi. Her şeyimizin eksiksiz ve tuvaletlerin de temiz olduğundan emin oldular. Tuvaletleri biz değil onlar temizliyorlardı. Biz hastalanmayalım diye de Lysol ile dezenfekte ettiler, salgından korkuyorlardı."