İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine son 24 saatte düzenlediği saldırılarda onlarca kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, İsrail'in Refah kentinde son 24 saatte sivillerin evlerine ve araçlarına saldırılar düzenlediğini belirtti.

"İSRAİL, BURAYA GELENLERİ HEDEF ALIYOR"

Saldırılarda onlarca kişinin öldüğünü ifade eden Sevabite, "İşgalci İsrail, Refah'ın güvenli bölge olduğunu savunuyor ve buraya göç çağrılarında bulunuyor. Ancak buraya gelenleri de hedef alıyor" diye konuştu.

İsrail'in insanlara yalan söylediğini, sivillerin evlerini ve araçlarını kasıtlı olarak hedef aldığını belirten Sevabite, ölü sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekti.

İsrail ordusunun, Refah’ta Filistinli emniyet güçlerinin bulunduğu 2 araca düzenlediği saldırıda en az 3 polis hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen binlerce kişinin kente sığınmasıyla birlikte 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze'nin yaklaşık yarı nüfusuna ( 1,4 milyon) ev sahipliği yapıyor.

İsrail ordusu, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak yerlerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

“TAM BİR FELAKET OLUR”

Manş Denizi’nde mültecileri taşıyan bot battı Manş Denizi’nde mültecileri taşıyan bot battı

Öte yandan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Gazze'nin güneyinde yer alan Refah kenti sakinlerinin sayısının 1,4 milyona ulaştığını ve çoğunluğunun cadde ve sokaklarda kurulan derme çatma çadırlarda ve sığınaklarda kaldığını belirtti.

İsrail'in savunmasız insanların yaşadığı Refah kentine yönelik muhtemel askeri saldırısının, tam bir felaket olacağı uyarısında bulunan Lazzarini, "Artık yaşananları tarif edecek kelime bulamıyorum" ifadelerini kullandı.

ABD’YE ‘ÇILGINLIĞA SON VERİLMESİ’ ÇAĞRISI

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne de Refah kentine yönelik olası kara saldırısına dair yazılı açıklama yaptı.

Ebu Rudeyne, İsrail'in Gazzelilerin son sığınağı konumundaki Refah kentine saldırıları ve Filistinlileri zorla göç ettirme girişiminden Washington yönetiminin de sorumlu olduğunu belirtti.

Gazze'nin Refah kentine dün düzenlenen saldırılarda 25 kişinin öldüğünü, onlarcasının yaralandığını hatırlatan Ebu Rudeyne, "ABD, İsrail'i Filistin'de işlediği soykırım ve katliamları durdurmaya zorlamalı." ifadelerini kullandı.

Ebu Rudeyne, ABD yönetiminin, bölgesel savaşlara zemin hazırlayan "İsrail çılgınlığına" son verilmesi için ciddi adımlar atması gerektiğini kaydetti.