Kan'a göre Hamas'ın büyük bir saldırıyla 250 rehine almak için tatbikat düzenlediğine dair belge, 19 Eylül'de İsrail'in Gazze Tümeni'nin elindeydi. "Belge en azından bazı üst düzey istihbarat yetkililerinin dikkatine sunuldu, ama tamamen göz ardı edildi."

Buna göre belgede Hamas'ın İsrail topraklarına büyük çaplı saldırı düzenlemek ve bu sırada toplu rehine almak için eğitimden geçtiği uyarısı yapılıyor. Kan, 19 Eylül'de dahili olarak dağıtılan belgenin en azından bazı üst düzey istihbarat yetkililerinin dikkatine sunulduğunu, ancak "tamamen göz ardı edildiğini" söyledi.

ÖNCEDEN TATBİKAT YAPTIKLARI GÖZLEMLENDİ

Askeri İstihbarat Birimi 8200'den alınan istihbarata dayanan belgede, Hamas'ın askeri kanadının elit güçlerinin İsrail kasabalarına ve askeri tesislerine baskınlar düzenleme, İsrail'den kaçıracakları asker ve sivil kişileri Gazze'ye döndüklerinde nasıl rehin tutacakları ve hangi durumlarda öldürülebileceklerine dair tatbikat yapıp eğitim aldıkları belirtiliyor. Hedeflenen rehine sayısının 200-250 olduğu tahmin ediliyor. Nitekim Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'de düzenlediği saldırıda 1200 kişi öldürüldü, 251 kişi rehin alındı.

Belgede şöyle ifadeler yer alıyor: "Saat 11.00'de birkaç bölüğün eğitim başlamadan önce dua etmek ve öğle yemeği yemek için bir araya geldiği görüldü. Öğle saatlerinde savaşçılara ekipman ve silahlar dağıtılıyor, ardından şirket merkezinde tatbikat yapılıyor. Saat 14.00'te baskın tatbikatı başlıyor."

Belgeye göre İsrail'in Gazze sınırındaki üslerinin simüle edilmesi yoluyla sahte bir İsrail ordusu karargahına sızma tatbikatı yapıldı, dört bölüğün her biri farklı karargahlara yönlendirildi. Hamas'ın elit gücü Nuhba komandolarına, İsrail üslerine baskın düzenledikten sonra geride belge bırakmama talimatı verildi.

Militanlara rehinelerin üzerlerinde telefon olmadığından emin olmaları tembihlendi, rehinelerin ailelerine durumlarını bildirmeleri yasaklandı ve İsrail'in yerlerini belirlediği ortaya çıkarsa rehineleri başka yere taşımamaları emredildi. Rehineleri kaçmaktan caydırmak için öldürmekle tehdit etmeleri de tavsiye edildi.

ASKERİ YETKİLİ: 'İÇİMDEN AĞLAMAK, BAĞIRMAK, KÜFRETMEK GELİYOR'

Kan'a adlarının açıklanmaması şartıyla konuşan İsrailli güvenlik yetkilileri, belgenin, en azından Gazze Tümeni'ndeki üst düzey istihbarat yetkililerinin dikkatine sunulduğunu söyledi. Daha önce hükümet ve üst düzey askeri liderler, 7 Ekim saldırısı öncesi Hamas'ın İsrail topraklarına sızma operasyonu hakkında uyarılmadıklarını iddia etmişti.

Endonezya: 10 metrelik piton 36 yaşındaki kadını yuttu Endonezya: 10 metrelik piton 36 yaşındaki kadını yuttu

Habere göre İsrail ordusunun Gazze Tümeni'nin 7 Ekim'den önce hazırlandığı en aşırı senaryo, onlarca militanın üç noktada sınırı aşmasıydı, ancak bu, Aksa Tufanı Operasyonu'nda İsrail'e giren tahmini 3 bin militandan çok daha az bir sayıydı.

Kan, Gazze Tümeni'nden bir askerin, 7 Ekim'den sonra "İçimden ağlamak, bağırmak, küfretmek geliyor" diye yazdığına dikkat çekti.

İsrail ordusu, habere verdiği yanıtta, belgenin varlığını kabul etmedi, Hamas saldırısına yol açan "başarısızlıkları araştırdığını ve bunları şeffaf şekilde kamuoyuna sunacağını" söylemekle yetindi.

 UYARILAR DİKKATE ALINMADI 

Haberde İsrail'in, Hamas'ın 7 Ekim'den haftalar ve hatta saatler öncesindeki tatbikatları ve diğer saldırı hazırlıkları hakkında çok sayıda bilgi kaynağına sahip olduğu hatırlatıldı. Hatta Hamas'ın 2022 tarihli bir saldırı planı da bunlara dahil. İsrail ordusunun 2022'de yaptığı askeri değerlendirmede, planın Hamas tarafından onaylandığını söylemek için henüz çok erken olduğu belirlendi. Ve İsrail'in sinyal istihbarat biriminden bir kadın analist, örgütün plan doğrultusunda eğitim tatbikatı yaptığını belirttiğinde, uyarıları dikkate alınmadı.

Gazze sınırında görev yapan gözetleme askerleri, 7 Ekim saldırısının ardından, kendilerinin de o günden önce şüpheli faaliyetlerle ilgili endişelerini dile getirdiklerini, ancak bunların gözardı edildiğini söyledi.

7 Ekim saldırısından birkaç gün sonra, Mısırlı istihbarat yetkilileri de İsrail hükümetini Hamas'ın "büyük bir şey" planladığı konusunda defalarca uyardıklarını, ancak muhataplarının bu uyarıları dikkate almadığını belirtti.

İSRAİL ORDUSU NETANYAHU'YA HAMAS'IN SALDIRI PLANI İÇİN 4 KEZ BİLGİ VERDİ

2023'ün başlarında İsrail ordusu, Başbakan Benyamin Netanyahu'yu en az 4 kez "İsrail'in düşmanlarının" devleti saldırılara karşı savunmasız gördüğü konusunda uyardı. Ancak bu uyarıların içeriği hiçbir zaman kamuya açıklanmazken, geçen ay Netanyahu Hamas'ın herhangi bir somut planından kendisine bahsedilmediğini iddia etti. İsrail başbakanlık ofisinin açıklamasında "Hiçbir belgede Hamas'ın Gazze'den İsrail'e saldırma niyetine ilişkin uyarı yer almamakla kalmıyor, tam tersi değerlendirme yapılıyor" denildi.

Ancak ABD'li saygın gazeteci Seymour Hersh'e konuşan İsrailli bir kaynak, "Netanyahu, Gazze'den saldırı olasılığına o kadar kayıtsızdı ki, Gazze Tümeni komutanlarının karşı çıkmasına rağmen, normalde İsrail'in Gazze sınırında konuşlu İsrail askerlerinin üçte ikisine Batı Şeria'daki Ortodoks Yahudi festivalinde güvenliği sağlama emrini verdi" bilgisini paylaştı.

3 BİN MİLİTAN BASKIN YAPTI

Diğer yandan İsrail ordusu da kameralar, gözetleme kuleleri ve ileri teknoloji sensörlerle donatılmış güvenlik çitlerinin Gazze sınır kasabalarında yaşayanların güvenliğini sağladığı iddiasındaydı. Ancak 7 Ekim'de insansız hava araçlarının gözlem kulelerine patlayıcı atıp kameraları yok etmesi eşliğinde militanlar pek çok noktada patlayıcılar ve buldozerlerle geniş delikler açıp cip ve motosikletlerle geçti, bazıları da havadan planörlerle girdi. İsrail'in güneyi ve ortasına eşzamanlı roket bombardımanı eşliğinde güney İsrail'e baskın düzenleyen 3 bin militan, hem askerleri hem sivilleri öldürürken, İsrail güvenlik aygıtı tepki vermekte yavaş kaldı.