Önceki gün akşam saatlerinde Hamas, İsrail ordusu tarafından Gazzeli sivillere önceden bildirilmeden yapılan her saldırı için bir rehinenin infaz edileceği açıklanmış, İsrail yönetimiyse bu açıklamaya saldırıların süreceğini duyurarak yanıt vermişti.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan da CNN'e yaptığı açıklamada benzer ifadeler kullandı.

Erdan, "Tabii ki, tüm çocuklarımızın, ananelerimizin, kaçırılan herkesin eve döndüğünü görmek istiyoruz. Ancak şu anda odağımız Hamas teröristlerinin kabiliyetlerini yok etmek üzerine kurulu ulusal stratejimiz" ifadelerini kullandı.

Tam rakam bilinmese de Hamas'ın elinde İsrail'den kaçırılan en az 150 kişi olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan kaçının sivil, kaçının asker olduğuna ilişkin bir bilgi bulunmuyor.

MÜZİK FESTİVALİNDEN KAÇIRILANLAR

Hamas'ın Gazze sınırına düzenlediği saldırıların hedeflerinden biri olan Nova Festivali, militanların çok sayıda kişiyi rehin aldığı noktalardan biri.

Rehinelerden bazılarının kimlikleri de olay yerinde kaydedilen görüntüler incelenerek tespit edilmiş durumda.

Bunlardan ikisi, İsrailli çift Noa Argamani ve Avinatan Or. Argamani'nin bir motosikletin arkasına bindirilerek kaçırıldığı, sevgilisi Or'un da kelepçelenerek götürüldüğü görüntüler olay günü sosyal medyada en çok paylaşılan görüntülerden olmuştu.

Independent Türkçe'den Barış Kaygusuz'un dünya basınından derleği habere göre, bir diğer doğrulanan videodaysa bilinçsiz bir kadının, militanların bindiği bir kamyonetin arkasına konulduğu görülüyordu. Daha sonra bu kişinin Almanya-İsrail vatandaşı Shani Louk olduğu açıklandı.

ANNESİ AÇIKLADI: KIZI AĞIR YARALI

22 yaşındaki Shani Louk'un annesi, kızının ağır yaralı bir şekilde bir hastanede tutulduğunu öne sürdü.

İsviçre'de Almanca yayın yapan Blick'in haberine göre, Filistinli kaynakların kendisiyle irtibat kurduğunu öne süren anne Ricarda Louk; kızının başından aldığı ağır yaraların ardından Gazze'de bir hastaneye götürüldüğünü söyledi.

Alman televizyon kanalı NTV'ye bir video mesaj gönderen anne, "Shani'nin hayatta olduğuna dair daha fazla bilgiye sahibiz" dedi. Anne bu bilgiyi Filistinli kaynaklardan aldığını da belirtti.

BBC: ÇOK SAYIDA KİŞİ YAKIN MESAFEDEN ÖLDÜRÜLDÜ

Batı medyasına göre 4 bin kişinin katıldığı festivalden kaç kişinin kaçırıldığına ilişkin net bir veri bulunmuyor. Festival alanında hayatını kaybedenlerin sayısı 250'den fazla. Alanda kaydedilen görüntüleri inceleyen BBC'ye göreyse, çok sayıda kişi yakın mesafeden hedef alınarak öldürüldü. 

YAHUDİ YERLEŞİMLERİNDEN KAÇIRILANLAR

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari'ye göre Gazze'nin yaklaşık 40 kilometre doğusundaki Ofakim ve Be'eri kasabaları krizin odak noktalarından biriydi ve Hamas bu bölgelerde çok sayıda kişiyi rehin aldı.

CNN'in Be'eri'de çekildiğini iddia ettiği bazı görüntülerde de Hamas'ın birden fazla İsrailli'yi kaçırdığı görülüyor.

Be'eri ve bir diğer sınır kasabası olan Nir Oz'da yaşayanlar İsrail merkezli Kanal 12'ye yaptığı açıklamada, militanların kapı kapı dolaştıklarını ve kapıları kırarak evlere girmeye çalıştıklarını söyledi.

HAMAS: ONLARCA İSRAİL ASKERİ ESİR ALINDI

Cumartesi günü saldırıların ardından bir açıklama yapan Hamas'ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları, onlarca İsrail askerinin esir alındığını duyurmuştu.

Sözcü Ebu Ubeyde, Telegram'da yaptığı açıklamada esirlerin güvenli yerlere ve direniş tünellerinde tutulduğunu açıklamıştı.

Esir alınan askerlerin sayısı veya rütbelerine ilişkin bir bilgi bulunmuyor. Ancak Hamas'ın İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutuklularla İsrail askerlerini takas etme niyetinde olduğu tahmin ediliyor.

Deutsche Bank'ın Rusya'daki varlıklarına el konuldu Deutsche Bank'ın Rusya'daki varlıklarına el konuldu

Dün konuyla ilgili bir haber yayımlayan Reuters, Katar'ın esir ve rehine takası için arabuluculuk çabaları yürüttüğünü aktarmıştı. Ajansa konuşan bir Hamas yetkilisi de, ABD'yle koordinasyon halinde yürütülen müzakerelerin olumlu ilerlediğini söylemişti. (Kaynak: Independent Türkçe, CNN, Haaretz, AP, TASS, New York Times, Reuters, AFP)