Hamas'ın askeri kanadı İzzettin El-Kassam Tugayları videoda, "Onların hayatlarını koruma konusundaki kararlılığımıza rağmen, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu onları öldürmekte ısrar ediyor" ifadesine yer verdi.

Videoda, isimleri Elia Tolidano, Nick Beezer ve Ron Sherman olarak verilen rehinelerin görüntüleri yer aldı, üçünün de İsrail'in ayrım gözetmeyen saldırılarında öldüğü savunuldu.

Kassam Tugayları daha önce de Filistinli direniş güçlerinin elindeki bazı esirlerin İsrail tarafından öldürüldüğünü duyurmuştu.

Paris'te binlerce kişi aşırı sağın yükselişini protesto etti Paris'te binlerce kişi aşırı sağın yükselişini protesto etti

İSRAİL ÜÇ REHİNEYİ 'YANLIŞLIKLA' ÖLDÜRDÜĞÜNÜ İTİRAF ETMİŞTİ

İsrail ordusu 15 Aralık'ta, Gazze'de beyaz bayrak taşıyan 28 yaşındaki Yotam Haïm, 22 yaşındaki Samer Talalka ve 26 yaşındaki Alon Shamriz isimli üç İsrailli rehineyi 'yanlışlıkla' öldürdüğünü itiraf etmişti.

Daha sonra detaylarda üç rehinenin sesleri, İsrail ordusunun operasyon düzenlenen binaya gönderdiği bir askeri eğitimli köpeğin üzerindeki GoPro kamerası tarafından beş gün önce kaydedildiği, ancak köpeğin üzerinden çıkan görüntülerin izlenmemesi nedeniyle rehinelerin orada olduğunun fark edilmediği ortaya çıkmıştı.

İsrail ordusundan bir yetkili, şunları aktarmıştı:

"(Rehinelerin) Hepsi gömleksizdi ve üzerinde beyaz bir giysi olan bir sopa tutuyorlardı. Asker, tehdit edildiğini hissediyor ve ateş açıyor. Onların terörist olduğunu bildirince İsrail güçleri ateş açıyorlar, ikisi hemen öldürülüyor."

Üçüncü rehinenin yaralandığını ve yakındaki bir binaya çekilip oradan İbranice yardım istediğini belirten yetkili, "Tabur komutanı hemen ateşkes emri çıkarıyor, ancak yine üçüncü kişiye doğru tekrar yaylım ateşi açılıyor ve o da ölüyor" diyerek eklemişti: "Bu bizim angajman kurallarımıza aykırıydı."

İKİ REHİNENİN VİDEOSU YAYINLANMIŞTI

Kassam Tugayları iki gün önce ise iki rehinenin videosunu paylaşmış; rehineler, videoda eve dönmek istediklerini belirterek, aileleri ve İsrail vatandaşlarından Netanyahu'ya saldırıları durdurma noktasında baskı yapmalarını istemişlerdi.