Almanya’nın Hessen eyaletindeki Hanau kentinde 19 Şubat 2020 akşamı aşırı sağcı bir Alman faşistin gerçekleştirdiği katliamda, dördü Türkiye kökenli dokuz göçmen genç yaşamını yitirmişti.

Katliamın dördüncü yılında Hanau'daki kent merkezinde ve Almanya'nın çeşitli yerlerinde kurbanları anma ve ırkçılığı protesto gösterileri gerçekleşecek.

Yeşiller Partili vekil: Hamburg İslam Merkezi kapatılsın Yeşiller Partili vekil: Hamburg İslam Merkezi kapatılsın

19 Şubat günü (yarın) katliama sahne olan Kurt Schumacher Meydanı’nda saat 14.00’te başlayacak olan yürüyüş kent içine yönelecek, kent içinde katliamın başladığı Heumark’tan geçip şehrin merkezindeki Marktplatz'a ulaşacak. Markplatz’da saat 16.00’da başlayacak. Hanau’daki yürüyüş ve mitinge katılımın büyük olması bekleniyor.

‘19 Şubat İnisiyatifi’nin yayımladığı bilgilere göre Hanau’nun yanı sıra en az 12 kentte yürüyüş, miting, uyarı nöbetleri, sergi, okuma gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Katliamın yıl dönümü olan 19 Şubat Pazartesi günü ise en az 60 kentte benzeri etkinlikler düzenlenecek. Anma ve protesto eylemleri takip eden günlerde de devam edecek.

IRKÇI KATLİAM SIRASINDA 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

19 Şubat 2020 akşamı kent merkezindeki çeşitli kahve ve iş yerlerinde yaşanan katliam sırasında Sedat Gürbüz (30) komşu şehir Langen doğumlu, Kaloyan Velkow (33), Bulgaristan kökenli, bir çocuk babası, Fatih Saraçoğlu (34), Vili Viorel Paun (23), Romanya kökenli, Ferhat Unvar (23) Hanau doğumlu, Mercedes Kierpacz (35) Polonya kökenli, iki çocuk annesi, komşu şehir Offenbach doğumlu, Gökhan Gültekin (37), Hanau doğumlu, Hamza Kurtoviç (22) Bosna kökenli, Hanau doğumlu, Said Nesar Hashemi (21) Afganistan kökenli, Hanau doğumlu, yaşamlarını yitirdi.

Almanya’nın Hessen eyaletindeki Frankfurt kenti yakınlarında bulunan Hanau’da 19 Şubat 2020’de Tobias Rathjen tarafından iki nargile kafeye ve bir büfeye ırkçı saldırı düzenlenmişti.

Rathjen, saldırının ardından evine dönerek annesi Gabriele Rathjen’i öldürdükten sonra intihar etmişti.