'Erdoğan'ın açıklaması Türk halkının vicdanını yansıtıyor' 'Erdoğan'ın açıklaması Türk halkının vicdanını yansıtıyor'

Birçok kentte, kız çocuğun eğitim gördüğü okullarda zehirlenme vakalarının yaşandığı İran'da, Eğitim ve Öğretim Bakanı Yusuf Nuri velilerden özür diledi.

İran devlet televizyonuna konuşan Nuri, kız öğrencilerinin devam ettiği okul ve yurtlarda devam eden zehirlenme vakalarına ilişkin açıklamada bulundu.

AA'nın aktardığına göre Eğitim ve Öğretim Bakanlığı ile eyalet müdürlüklerinde komisyonların kurulduğunu ve olayın araştırıldığını belirten Nuri, "Velilerin endişesini anlıyoruz ve özür diliyoruz. Konuyu ciddiyetle takip ediyoruz. Bir an önce konunun aydınlığa kavuşturulmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Nuri, kız çocukların öğrenim gördüğü okullarda eğitimin uzaktan yapılmasına ilişkin soru üzerine, henüz bu konuda alınan bir karar olmadığını kaydetti.

Öte yandan İran medyasına göre, bugün de birçok kentte zehirlenme vakası görüldü. Tebriz'de 37, Kuzey Horasan eyaletinde 46, Şiraz'da 20 ve Nişabur'da 50 kız öğrencinin zehirlendiği haberleri gelirken, Meşhed ve Zencan kentlerinde de benzer olayların yaşandığı belirtildi. Bu arada bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Kum kentinde, Şaban ayının 15'inci günü münasebetiyle kız öğrencilerin okullarının tatil edildiği bildirildi.

VELİLERDEN PROTESTO

İran İnsan Hakları Eylemcileri Haber Ajansına (HRANA) göre, çocuklarının sağlık durumlarından endişe duyan velilerin bazı kentlerde okul önlerinde toplandı, Reşt kentinde ise eylem yapan velilere polis saldırdı. Kaşan kentinde de onlarca veli, Eğitim ve Öğretim Müdürlüğü binası önünde toplanarak olayı protesto etti. Gece Urumiye kentinde 450 öğrencinin bulunduğu yurtta yüzlerce öğrenci zehirlenmiş, 29 kişi hastanede tedavi altına alınmıştı.

Dün de aralarında Kirmanşah, Nesimşehr, Hemedan, Bocnurd, İylam, Tebriz, Urumiye, Zencan, Kum ve Pakdeşt kentlerinin bulunduğu 26 yerleşim yerinde yaklaşık 500 öğrenci zehirlenmişti.