İYİ Parti lideri Meral Akşener'in Altılı Masa'dan 'ayrılması' sonrası cumhurbaşkanı adayı olarak Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı göstermesiyle birlikte gözler her iki Büyükşehir Belediye Başkanı'na dönmüştü.

Meral Akşener, dün yaptığı açıklamasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ı Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermek istediklerini dile getirmişti. 

İmamoğlu ve Yavaş konuya yönelik ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu sözler dile getirildi:

"Bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun iradesi dışında hareket etmeyeceğimizi belirtmiştik. Aynı çizgideyiz. Temennimiz, Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarıyla yoluna devam etmesidir. 

Millet İttifakı halkımızın içinden geçtiği zor bir dönemde ağır bir sorumluluk alarak devleti etkin ve demokratik, toplumu huzurlu ve zengin kılma iradesiyle kurulmuş bir siyasi birliktir. Milletimize çaresiz, umutsuz ve yalnız olmadıklarını göstereceklerine inanıyorum.

CHP’nin öz evladı ve Millet İttifakı’nın Belediye Başkanı olarak milletimizin arzu ettiği birlik içinde, ittifak masasında irademizi temsil eden Sayın @kilicdarogluk’un ve Millet İttifakı’nın, eksilmeden çoğalarak büyüyeceğinden şüphem yoktur."

NE OLMUŞTU:

CHP'nin 'yurt dışı örgütlenme çalıştayı' İstanbul'da yapılacak CHP'nin 'yurt dışı örgütlenme çalıştayı' İstanbul'da yapılacak

Dün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayının konuşulduğu toplantının ardından partisinin Genel İdare Kurulu'nu topladı. Yaklaşık 1,5 saat süren kritik toplantının ardından açıklamalarda bulunan Akşener, İYİ Parti dışındaki Millet İttifakı bileşenlerinin tamamının cumhurbaşkanı adayı olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu önerdiğini aktardı. "İYİ parti dayatmaya mecbur bırakıldı, tercihe zorlandı" diye konuşan Akşener, cumhurbaşkanı adaylığı için Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na çağrıda bulunmuştu.

AKŞENER 3 AY ÖNCE ‘MASAYI DAĞITMAM’ DEMİŞTİ

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in 6’lı masaya yönelik eski açıklamaları yeniden gündem oldu. Akşener, 2 Aralık 2022’de Habertürk TV’de şu açıklamayı yapmıştı: “Biz o masadan kalkmayacağız. Biz birbirimize düşersek, inatlar uğruna yanlış olursa, o zaman hepimizin saçını başını seçmen yolar.” 

Akşener, 9 Aralık 2022’de ise “Masayı dağıtacak” şeklindeki iktidardan gelen eleştirilere karşı çıkarak “Ben sürprizli bir insan değilim o masada. Açık net bir insanım” demişti. 

İYİ Parti lideri, 29 Aralık’ta da gazeteci Elif Çakır’la söyleşisinde “6’lı masa asla dağılmayacak, masayı dağıtmaya kimsenin gücü yetmez. Ne ben ne de başkası ülkenin geleceğinin konuşulduğu o masadan, hiçbirimiz kalkmayız” ifadelerini kullanmıştı.