Son Nesil”in üyeleri “Eylem haftası” kapsamında Berlin'de 20'den fazla yerde iklim politikasını kitlesel şekilde protestoya başlayarak kavşakları bloke etti. 

Almanya'da petrol, gaz ve kömürden çıkış çağrısında bulunan Son Nesil adlı iklim aktivistleri, yeniden Almanya'nın gündeminde.

Alman basınına yansıyan haberler göre, böylece geçen hafta açıklanan kitlesel şekilde protesto kampanyası sürdürmenin ilk işareti verilmiş oldu. İklim aktivistleri en son Berlin'in sembollerinden tarihi Brandenburg Kapısı’na boyalı protestoda bulunmuştu.

Son Nesil, Pazartesi gününden itibaren Berlin'deki sokakları ve kavşakları daha büyük ölçekte yeniden kapatacaklarını duyurmuştu..

BRANDENBURG KAPISI'NA BOYALI PROTESTO

İklim koruma grubu Son Nesil'den (Letzte Generation) aktivistler Brandenburg Kapısı'na sarı ve turuncu boya sıktı. Ayrıca Pariser Platz'a da boya döktüler. Bir polis sözcüsü, altı sütunun tamamının etkilendiğini ve boyayı fışkırtan 13 iklim aktivistinin gözaltına alındığını açıkladı.

Eylem sonrası konuşan Son Nesil Sözcüsü, kampanya için hazırlanan yangın söndürücüler aracılığı ile Brandenburg Kapısı'na boyalı protesto gerçekleştirldiğini belirtti. Sözcü Marion Fabian, "Protestomuzu ancak değişiklik başlatıldığında sona erdireceğiz" dedi.

Son Nesil grubu Sözcüsü Fabian, »En geç 2030 yılına kadar petrolden, gazdan ve kömürden çıkmak zorundayız. Olaf Scholz'un açıkça konuşmasının zamanı geldi.« dedi.

Spiegel'in haberine göre, Son Nesil, protestonun dönüm noktasının bir parçası olduğunu söyledi. Yüzlerce insanın bir dönüm noktası başlatmak için başkentte bir araya geldiğine yer verilen haberde, Cuma gününe kadar iklim aktivistlerinin eylemleri için 600 bin Euro'dan fazla bağış toplandığı yazıldı.

İKLİM AKTİVİSTLERİNİN PROTESTOSUNA İLK TEPKİLER PARTİLERDEN GELDİ

CDU’lu Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner, Berlin'deki Brandenburg Kapısı’na boyalı protestoyu kınadı.

Wegner, “Bu eylemle iklim aktivistleri yalnız tarihi Brandenburg Kapısı’na değil günümüzün ve geleceğin özgürülük tartışmalarına da zarar veriyorlar” açıklamasında bulundu.

Kai Wegner, bunun yasal bir protesto değil, mala zarar verilen ve yasal olmayan bir cürüm olduğunu da söyledi. Berlin Eyalet Parlamentosu SPD Grubu İç Politika Sözcüsü Martin Matz ise Brandenburg Kapısı’na dönük bu saldıyı “Domuzluk” olarak niteledi. Yeşiller de “Bu akıllı bir protesto modeli değil” diyerek iklim aktivistlerinin girişimine tepki gösterdi.

Koma Amed 27 yıl sonra ikinci konserini Köln'de verdi Koma Amed 27 yıl sonra ikinci konserini Köln'de verdi