Almanya'nın Hamburg kentine gitmeye çalışan eski HDP milletvekili Hüda Kaya'nın İstanbul Havalimanı VIP Pasaport Kontrol Noktası'nda, hakkında yakalama kararı bulunduğu için tutuklandığı açıklandı.

Emniyet Müdürlüğü'nden "Terör örgütüne yarar sağlamak" suçlaması

Eski HDP milletvekili Hüda Kaya'nın tutuklanmasıyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "İstanbul Havalimanı VIP Pasaport kontrol noktasında yapılan işlemler sırasında İstanbul-Hamburg uçuşu ile ülkemizden çıkış yapmak üzere pasaport kontrol noktasına gelen H.K. isimli yolcunun yapılan kontrollerinde, Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma, Var olan veya var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak yol kesmek suretiyle terör örgütüne yarar sağlama, Cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, Bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme suçlarından aranması olduğu tespit edilmiş şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Konu ile ilgili yakalanan H.D. isimli şahıs tahkikat işlemlerinin ardından sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir" denildi.

HEDEP: Herkesi bu hukuksuzluğa itiraz etmeye çağırıyoruz

DJV, gazetecilerin ekipmanlarına el koyan İsrail'i eleştirdi DJV, gazetecilerin ekipmanlarına el koyan İsrail'i eleştirdi

Hüda Kaya'nın tutuklanmasına ilk tepki Halkların Eşitlik ve demokrasi Partisi'nden (HEDEP) geldi. HEDEP tarafından yapılan açıklamada, "Yıllardır 28 Şubat’tan nemalanan AKP, o dönemin mağdurlarından Hüda Kaya’ya bugün daha büyük bir mağduriyet yaşatmaktadır. Çünkü Hüda Kaya, AKP iktidarının belirleyip domine etmek istediği 'iktidar ve devlet dindarlığı'nın dışında bir inanç yaşamış ve bunun gerektirdiği gibi hakkı, hukuku ve adaleti savunmuştur. İktidar, Kaya şahsında gelişen muteber muhafazakar kimliğe itirazı cezalandırmak istemiştir. HEDEP olarak; iktidarın bu nobran ve kendisinden başka hiç kimseye yaşam hakkı tanımayan zulmüne karşı herkesi duyarlı olmaya ve bu hukuksuzluğa itiraz etmeye çağırıyoruz" denildi.