Gazze Şeridi'ne yardım taşıyan uçakların havadan indirdiği insani yardım taşıyan paraşütlerin açılmaması ve bölgede yardım bekleyen Filistinlilerin üzerine düşmesi sonucu en az 5 kişinin öldüğü ve yaralananların olduğu bildirildi.

Ajansların görgü tanıklarından aktardığı bilgiye göre, uçaklardan atılan insani yardım kutularının bulunduğu paraşütler açılmadı ve yardımları bekleyen Filistinli sivillerin üzerine düştü. En az 5 kişinin öldüğü ve yaralananların olduğu bildirildi.

Daha önce de Gazze'ye havadan atılan yardımların denize düşmesi nedeniyle yardımlara ulaşmak isteyen Filistinliler zor anlar yaşamıştı.

Nestlé'ye suçlama: Bebek gıdalarına şeker ekliyor Nestlé'ye suçlama: Bebek gıdalarına şeker ekliyor

BM, hava yardımlarının veya önerilen deniz yardım koridorunun karadan yapılan teslimatların yerini alamayacağını söyleyerek, daha fazla kamyonun daha fazla sınır kapısından Gazze'ye ulaşmasına izin verilmesi çağrısında bulundu.

Uluslararası Adalet Divanının 26 Ocak'ta İsrail'e karşı hükmettiği ihtiyati tedbir kararları arasında "Gazze'de insani yardıma erişimin sağlanması" yer almasına rağmen, şubat ayında Gazze'ye giren yardım miktarının ocak ayına göre yarı yarıya düştüğü belirtiliyor.