Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili, gazeteci-yazar Ahmet Şık’ın geçtiğimiz günlerde bir vatandaş ile diyaloğu sosyal medyada tepki çekti. Ahmet Şık ve TİP, paylaşılan videonun ardından özür diledi.

ARD ve ZDF çalışanlarından 'ifade çeşitliliği manifestosu' ARD ve ZDF çalışanlarından 'ifade çeşitliliği manifestosu'

Ruşen Çakır, Ahmet Şık’ın sosyal medyada paylaşılan videosu üzerine konuştu. Çakır, “Kendini yıllar boyunca, defalarca en kritik anlarda kanıtlamış birisinin, Türkiye’ye çok lazım olan birisinin, Türkiye’ye çok şey katmış ve katacak olan birisinin bir yanlış üzerinden üstünün çizilmesi çabalarını üzüntüyle karşılıyorum” dedi.

Çakır’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Ahmet Şık benim çok eski arkadaşım, çok sevdiğim, çok güvendiğim dostumdur. Gazeteci olarak da ama duruşuyla, her yönüyle gerçekten çok değişik dönemlerde bedel ödemiş arkadaşımdır. Son günlerde yaşanan bir kayıttan hareketle başına gelenleri hepimiz gördük. Kimileri bundan memnun oldular ve buradan hareketle Ahmet’i linç etmeye kalktılar ama öyle kolay olabilecek bir şey değil, olmayacak, olmasına da izin vermeyeceğiz. Yaptıklarının, söylediklerinin doğru olduğunu kesinlikle söylemiyorum, yanlış yaptığını da biliyorum. Kendisi de anladığım kadarıyla biliyor ama her insan hata yapar. Kendini yıllar boyunca, defalarca en kritik anlarda kanıtlamış birisinin, Türkiye’ye çok lazım olan birisinin, Türkiye’ye çok şey katmış ve katacak olan birisinin bir yanlış üzerinden üstünün çizilmesi çabalarını üzüntüyle karşılıyorum. Buna Ahmet de arkadaşları da izin vermeyecektir. Hatalarıyla sevaplarıyla bizim dostlarımız. Dolayısıyla Ahmet’le dostluğumuz bu yaşanandan tabii ki etkilenecektir ama bozmayacağını burada, sizlerin önünde söyleme ihtiyacı hissediyorum. Bunları söylemeden önce Ahmet ile hiçbir şekilde konuşmadım, özel olarak konuşmamaya çalıştım, kafamı iyice toplamaya çalıştım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ruşen Çakır olarak da ve tabii ki Ahmet’in dostu Ruşen Çakır olarak da bu sözleri söylemenin vazife olduğu düşüncesindeyim.”