Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nden birkaç gün önce, 100’a yakın kadın kuruluşun ortak çağrısıyla on binlerce kişi 19 Kasım Cumartesi günü Fransa'nın pek çok kentinde sokaklara dökülerek kadına yönelik şiddetle mücadele için yasal kaynakların artırılması ve sert önlemelerin alınmasını talep etti.

MeToo hareketinin ortaya çıkışından beş yıl sonra, 90'a yakın dernek, sendika ve sol parti "Öfkemizi haykırmak için sokakta gelgit dalgası" çağrısında bulundu.

Paris'te République meydanında başlayan ve Nation meydanında son bulan yürüyüşe yaklaşık 80 bin kişi katıldı. Genç kadınların yoğun katıldığı yürüyüş korteji adeta mora büründü. Mor döviz ve pankartlarda, “Jin, jiyan azadi”, "Baskın erkek, sen kendini ne sanıyorsun?", "Tecavüz kültürünü durdur", "Kurbanlara inanmak hayat kurtarır",  “Kadın, yaşam, özgürlük”, “ ücretsiz ve yasal kürtaj hakkı”, “şiddete uğrayan kadına inan, hayat kurtar”, “Cezasızlık eken gazap biçer" sloganları yazıldı.

ZORA: YOKSULLUĞA VE ŞİDDETE KARŞI KADINLAR ÖZGÜRLÜK İSTİYOR

Genç kadın örgütü ZORA “yoksulluğa ve şiddete karşı kadınlar özgürlük istiyor, kadın yaşam özgürlük”, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), “Hayır hayırdır. Şiddete karşı Özsavunma” yazılı pankartları ile eylemde yerini aldı.

Yürüyüş parkurunun ardından Nation Meydanı’na ulaşan kadınları, İran’da yaşayan tüm halklardan kadınların oluşturduğu koro karşıladı. Çav Bella marşının Farsça versiyonunu seslendiren kadınlara, “Jîna Emînî ölümsüzdür”, “Jin jiyan azadî” sloganları eşlik etti. Fransa’da 2022’de katledilen 119 kadının isimleri eylem alanını doldurdu; Kadın yönelik şiddete ve patriarkaya karşı sloganlar sık sık atıldı.

Yürüyüşlerin organizasyonunu koordine eden #NousToutes üyesi Maëlle Noir AFP'ye yaptığı açıklamada, "Bizi kızdıran şey saldırganların cezasız kalması ve mağdurların şikâyette bulunduklarında kötü muamele görmeleri" dedi.

"Kadın cinayetlerinin cinsel ve cinsiyetçi şiddet piramidinin en tepesinde yer aldığını" savunan ve yakınları için "psikolojik ve mali destekle mağdur statüsü" talep eden Ulusal Kadın Cinayeti Aileleri Birliği'nden (UNFF) Sandrine Bouchait, "Bugün kurbanların anısını yaşatmak için eylem yapıyoruz," dedi.

AB'de kadına yönelik şiddete karşı ortak yasa AB'de kadına yönelik şiddete karşı ortak yasa

EELV ve LFI partileri, "gösteri çağrımızı imzaladılar. Adrien Quatennens (LFI) ve Julien Bayou (EELV) davalarına atıfta bulunan #NousToutes'dan Pauline Baron, bugün onlardan imzalarına saygı göstermelerini ve "şiddete karışmış erkekleri parlamento gruplarından çıkarmalarını isteyeceğiz" dedi.

2017 ve 2021 yılları arasında İçişleri Bakanlığı tarafından kayıt altına alınan tecavüz veya tecavüz girişimi sayısı iki katına çıkarak 16.900'den 34.300'e yükseldi.

Kadın dernek ve kurumları, yılda iki milyar Euro’luk bir kamu bütçesinin yanı sıra "uzmanlaşmış tugaylar ve mahkemeler" kuracak bir "çerçeve yasa", kadın mağdurların "güvenliği" için mali yardım, 15.000 ek barınma yeri ve okullarda cinsel ve duygusal yaşamla ilgili eğitimin güçlendirilmesini talep ediyor.

Aynı gün Rennes, Toulouse, Metz, Lyon, Strasbourg, Montpellier, Nancy gibi Fransa’nın pek çok kentinde kadınlar eylem yaptı. (Atılım- Fransa)