Fitch’in açıklamasında notun yükselmesine sebep olarak Haziran 2023’ten beri uygulanan politika değişikliklerinin dayanıklılığı ve etkinliği gösterildi.

Manş Denizi’nde mültecileri taşıyan bot battı Manş Denizi’nde mültecileri taşıyan bot battı

Geçen yıl seçimlerin ardından Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilmiş, Merkez Bankası sıkı para politikası izleyerek faiz artırımları gerçekleştirmişti.

Fitch de açıklamasında sıkı para politikasının beklenenden daha önce güçlü bir şekilde uygulandığını, böylece makroekonomik ve dış kaynaklı kırılganlıkların azaldığını aktardı.

Kurum, Türkiye’nin uzun bir süre daha aynı gruptaki ülkelerden daha yüksek bir enflasyona sahip olacağını belirtti; ancak enflasyonda düşüşün de yaşandığını aktardı.

Fitch, Merkez Bankası rezervlerinin Mart ayının başında 131 milyar dolar seviyesinde olduğunu; bunun da geçen yıl Haziran ayına göre 32 milyar dolar daha yüksek bir rakama işaret ettiğini vurguladı.

BBC'nin aktardığı habere göre Fitch, enflasyonun 2024 için ortalama yüzde 58, yıl sonu enflasyonunun ise yüzde 40 olmasını tahmin ettiklerini aktardı.

TÜİK verilerine göre Şubat ayında enflasyon yüzde 67 olarak gerçekleşmişti.

Fitch, 8 Eylül 2023’te Türkiye’nin not görünümünü negatiften durağana çekmişti.

Fitch'in takvimine göre Türkiye'ye ilişkin bir sonraki değerlendirmenin 6 Eylül'de yapılması planlanıyor.

Merkezi Londra'da bulunan BlueBay portföy yönetimi şirketinin gelişmekte olan piyasalar masasından stratejist Timothy Ash, not artırımının seçimlerden bu yana görülen politika düzenlemesi açısından "hak edildiğini" ifade etti. ( Kaynak: BBC)