78. Genel Kurul toplantısına katılmak için gittiğinde ise trajikomik bir durum yaşandı. Fakat bu durumu “yandaş medya” görmezden gelirken Türkiye'deki diğer medya kuruluşları da atladı. Yaşananlar muhalif medyada ise sadece bazı internet sitelerinde yer aldı.

Konu şu:

Birleşmiş Milleter her yıl hedef, çalışma alanlarını belirler ve bu konularda projeler oluşturur. Bu konular küresel konulardır: Kadınlar, Çocuklar, Göç, İklim, Barış vbg. Bu konuların tamamını 17 başlık altında toplamıştır. Her konu için de bir renk belirlemiştir. Bu renkler görsel mesaj amaçlıdır. İnsanların ilgisini çekmek için bu renklerden bir daire oluşturmuş ve bunu bir büyük pano haline getirmiştir. Birleşmiş Milletler bahçesine girdiğinizde ilk gözünüze bu büyük tablo çarpar. Rengarenk bir tablodur. Tabloya bakarak BM'nin önemsediği ve üzerinde çalışma yürüttüğü konularla ilgili bilgi sahibi olursunuz. Bu aynı tablo, ışıklandırılmış haliyle Genel Kurul Salonu'daki sahnenin arkasında da bulunur. Tavandan tabana kadar şeritler halinde iner.

DJV, gazetecilerin ekipmanlarına el koyan İsrail'i eleştirdi DJV, gazetecilerin ekipmanlarına el koyan İsrail'i eleştirdi

Önyargılar insanı sadece köreltmez, küçültür de

Yıllardır Genel Kurul Topantısı için bu binaya gelen Eroğan bu renklerden daha öncede de rahatsızdır. Fakat bunu hep içinde tutmuştur, bunu bir türlü dile getirememiştir. Çünkü Erdağan bu renkleri LGBTİ bayrağı sanmaktadır. 78. Genel Kurul için binaya girdiğinde yine aynı panoyu görür ve yanındakilerle birlikte önünde durur. Yanındaki BM yetkililerine “Bu renkler beni yıllardır rahatsız etmektedir. LGBTİ renkleri kabul edilemez. Bu konuyu Genel Sekreter Sayın Guterres ile konuşmam gerek” der. Hani “Dünyaya ayar veriyoruz” ya. Bu türden bir hava.

Konu BM yönetimine iletilir. Erdoğan'ın içine düştüğü acı durumu varın siz tahmin edin. Bir ülke adına hem acı verici hem de utanç... Bir devlet başkanı, hem de “Dünya 5'ten büyüktür” diyerek BM Güvenlik Konseyi'ne daimi aday olduğunun sinyalini veren bir devlet başkanı, BM'nin hedeflerinden habersiz! LGBTİ saplantısının bu kadarı!..

Türkiye'de yandaş medya bu konuyu yazmadı. Habertürk'ün Erdoğan ile yaptığı söyleşide de bu bölüm kesildi. Ama bu trajikomik durum Amerikan medyasının gözünden kaçmadı. Reuter Haber Ajansı bu haberi 21 Eylül günü alaylı bir şekilde dünya şu şekilde duyurdu: “Colors promoting UN goals or LGBTQ rights? Turkey's Erdoğan Complains” ( Türkiye'nin Erdoğan'ı şikayetçi: Bu renkler BM'nin hedeflerini mi, LGBTİ'nın hedeflerini mi destekliyor?)

Bilinç altına yerleşen olay ve algıların nasıl ve nerede dışa vuracağı hiç belli olmuyor. Acı olanı Anadolu'nun o saf ve dürüst insanlarının liderlerinin bu trajikomik duruma düştüğünden habersiz olması!