Hoffmann, görüşmede ele alınması beklenen konular hakkında bilgi verdi. Konular arasında “bölgesel gelişmeler, NATO müttefikini ilgilendiren konular ile iki ülke ilişkilerini ilgilendiren gündem maddeleri” olacağı ifade edildi. Hoffmann, AB-Türkiye Mülteci Mutabakatı’nın da toplantıda gündeme gelmesi beklenen konular arasında yer aldığını kaydetti.

Hoffmann, görüşmenin ana gündem maddesinin Orta Doğu olacağını, ayrıca NATO ve göç konularının da ele alınacağını ifade etti.

Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu

Bir gazetecinin “Başbakan Scholz Almanya’daki Müslüman dernekleri ve temsilcilerinin de katıldığı İsrail karşıtı gösterileri hakkındaki görüşlerini açıklamıştı, bu konu Erdoğan ile görüşmede gündeme gelir mi?” sorusunu yöneltti.

Sözcü Hoffmann, “Bölgesel konuların ele alınacağını söyledim. Ortadoğu’daki gelişmelerde ağırlık oluşturacaktır. Federal Hükümet’in Hamas’a karşı çok farklı bir tutumu olduğu, Türk Cumhurbaşkanı’ndan çok farklı olarak Hamas’ı konumlandırdığı biliniyor. Bu konunun da gündeme geleceğinden yola çıkıyorum” yanıtı verdi.

Hoffmann, özellikle farklı görüşte oldukları partnerlerle görüş alışverişine önem atfettiklerinin de altını çizdi.

Edinilen bilgilere göre, Erdoğan ve Scholz’un bir baş başa görüşme yapması ve ardından ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Görüşmeden sonra Erdoğan’ın, 18 Kasım Cumartesi günü Berlin’de Türk toplumunun temsilcileri ile bir araya gelmesi planlanıyor.

ALMAN GAZETECİLER TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Almanya'nın yüksek tirajlı gazetesi Bild 'Almanya Erdoğan'ı davet etmemeli' başlığııyla yayınladığı habere şöyle giriş yaptı: 

'Türkiye'nin hükümdarı açıkça İsrail'e karşı kışkırtma yapıyor ve geçtiğimiz günlerde İstanbul'da düzenlenen büyük bir gösteride saldırıya uğrayan ülkeyi, Türkiye'nin "her gece beklenmedik bir şekilde gelebileceği" tehdidinde bulundu. Erdoğan Batı'yı ve dolayısıyla Almanya'yı "Gazze Şeridi'ndeki katliamların baş suçlusu" olmakla suçladı.

Alman 'Die Welt' gazetesi yazarı Deniz Yücel ise, 17-18 Kasım tarihleri arasında resmi ziyaret kapsamında Berlin'i ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti öncesinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz'a çağrıda bulunmuş ve 'Sayın Şansöyle, bu antisemtisti Almanya'ya kabul etmeyin' başlığıyla yazdığı haberde Erdoğan'a bir ders verilmesi gerektiğini savunmuştu.

Öte yandan Junge Welt yazarlarından Nick Brauns, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistin desteğinin sadece bir makyajdan ibaret olduğunu söylemiş ve 'Erdoğan: Havlayan köpek ısırmaz' demişti.