Fatih ÇİMEN-Duisburg

Duisburg ve çevresi Yeşil Sol Parti seçim bürosunun açılışı yapıldı.

Demokrasi mücadelesinde kaybedilenler anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından açılışta, HDP Cizre eski belediye Başkanı Leyla İmret, HDP eski Milletvekili Ahmet Yıldırım ve sivil toplum örgütü temsilcileri hazır bulundu.

Yeşil Sol Parti’nin büyük flamasının asıldığı seçim bürosunda açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, Yeşil ve Sol Parti bileşenlerinin temsilcileri birer konuşma yaptılar. Özgürlüklere, adalete, eşitliğe, hukuka demokrasiye düşman tek adım yönetimini değiştirmek için birlik çağrısı yapıldı.

Çağrıda, ‘’toplumun kutuplaştıran, halklar arası gerginliği derinleştiren yalan siyasetini, farklı kültür kimlikleri, inançları, anadilleri, kimlikleri yok sayan tekçi rejimi, halkı yoksullaştıran, sömür, savaş, yalan ve talanla ömrünü uzatan çürümüş sistemini, Depremi felakete dönüştüren ve on binlerce insanımızın ölümüne neden olan yıkım iktidarını, İstanbul Sözleşmesini feshederek kadına yönelik şiddet ve katliamların önünü açan erkek egemen zihniyeti, Gençleri geleceksizliğe mahkum eden köhnemiş düzeni birlikte değiştirmek için, vicdanın, çözümün, özgürlüğün, emeğin, değişim sesi olmak için Yeşil Sol Parti’yle birlikte ol. Yeşil Sol Parti etrafında kenetlenerek mücadeleyi büyütmeliyiz’’ dendi.

50 kişilik bir ekiple çalışmalarını sürdüren Duisburg ve çevresi seçim bürosuna her alanda destek olun çağrısının ardından, HDP eski Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret, 'Yeşil Sol Parti’ye destek olun oy verin' çağrısı yaptı.

Bunların bir canlık oyları kalmış

HDP eski Milletvekili Ahmet Yıldırım ise, bu seçim yüzyılın seçimi ise dünyada benzer yöntemleri denemiş, diktatöryel rejimler tam amacına ulaşmış. Ancak bunlar daha başarıya ulaşamamış bir oyluk canları kalmış ise bir cihaza bağlı hasta gibidirler. O cihaza bağlı hastanın fişini çekmek bizim oylarımızla belli olacak. Bu net bir şeydir. Ama diğer diktatöryel rejimler gibi başarılı olamayışlarının arkasında muazzam ve eşsiz bir direniş var. Bu direniş dünyanın bu rejime karşı duran ve mağdur olan herkes tarafından sergilenir. Kürtler ve dostları bunlara karşı boyun eğmediler. Öldüler boyun eğmediler, işkence görüp boyun eğmediler, yıllarca, zindanı, sürgünü, gözaltıları ve zulmün her türlüsünü görüp boyun eğmediler. Bu zulme karşı durmak eğer bir oysa ve o oyları çoğalmaksa ve oyları bizim gibi düşünmeyeleri ikna etmek ise, emin ki olun direnişin en kolayı bize düşüyor. Bunun başka yolu yok. iki şey söyleyeceğim biri kendimizi işin içine katarak hepimizin özeleştirisi olsun.

2018 seçimlerinde bütün dünya da öyle ama özellikle Almanya’da katılım oranı yüzde 40’da kalmış, ve ülkedekilerden katılım anlamında yarıda ise bu bizim eksikliğimizdir. Ülkede katılım yüzde 86, burda yüzde 40. İkincisi hepimizin utancı. AKP Almanya’da HDP’den 4 kat, CHP’den 2 kat fazla oy almışsa bunu sorgulayacağız. Bunu böyle geçiştirecek değiliz. Bunun altında hepimizin çalışma eksikliği yatıyor. Buradan bakalım. Bizim dışımızda sebepler arayarak işi ucuzundan kurtarmaya çalışmayalım.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra daha namuslu, vicdanlı düzenin kapısı aralanacak

Sakin olaki, HDP’nin Cumhurbaşkanı adayını çıkarmayışı, Emek ve Özgürlük İttifakının gereksiz tartışmalara boğmayalım. Erdoğan’ın karşısındaki güçlü aday kimse onun geçmişine bakmadan, onun hayat hikayesini sorgulamadan, bu faşizm devirmek için tereddütsüz gidip oy vereceğiz. Biz özlem duyduğumuz aday Erdoğan’ın karşısındaki adaylardan biri ülkeyi bize armağan edecek diye oy vermiyoruz. Onunla birlikte biz yeni bir mücadele mevzisi kazanacağız. Bu seçimde Erdoğan’ı götürdükten sonra daha ahlaklı, daha namuslu, daha vicdanlı bir düzenin ilk kapısını aralayacağız. Yoksa biz 15 Mayıs sabahına özgürlükle, demokrasiyle, barışla uyanmayacağız. Biraz daha Emeklerimizin, mücadelemizin, direnişimizin, çabamızın değere dönüşmesinin kapısını aralayacağız.

"Komşumuz bağışladı. Hac’ca gittik" mahkemeden döndü "Komşumuz bağışladı. Hac’ca gittik" mahkemeden döndü

Kılıçdaroğlu’nun yanında Yeşil Sol Parti’ye oy verin

Bir diğer hususta Kılıçdaroğlu kazanabilir. Ama HDP güçlü olmazsa, Kılıçdaroğlu kendi Millet ittifakı içindeki ortaklarına teslim olur. Kılıçdaroğlu’nun bir değişim Cumhurbaşkanı olmasını istiyorsak, Kılıçdaroğlu'nun yanında tereddütsüz Yeşil Sol Parti’ye oy vermek gerekiyor.

Eğer orada denklem belirleyecek güç ve sandalye sayısı yoksa Kemal Kılıçdaroğlu topal ördek kalır. Bu kadar net.

TİP’in bizden kopardığı oylar vekillik kazandırmaz

Emek ve Özgürlük İttifakı, içerisindeki diğer partinin polemiğine girmek dahi istemiyoruz. HDP ve bileşenleri, EMEP, SKP, ESP, Devrimci Parti, SODAP ile ciddi fedakarlıklar yapmasına rağmen tek listede ortaklaşılmamış. Hiç tartışmaya girmeyelim. Bunun polemiğini bile yapmayalım. Bizim gözümüz o pusulada Yeşil Sol Parti’den başka birşey görmeyeceği gibi, anlatım, ikna süreçlerinde elimizde çok güçlü argüman var. Açık söyleyeyim. TİP’in bizden kopardığı oy onlara vekillik kazandırsa, ammenna diyeceğiz. TİP’in Yeşil Sol Parti’den koparacağı oy Emek ve Özgürlük İttifakı dışındaki partilere sandalye kazandıracaktır. Algı ve popülerite üzerinden oluşturulan bir ilgiyi, biz gündemimiz haline getiremeyiz. İlgiyle, siyasi destek farklı şeylerdir. Yanlış anlıyorlar. Açığa çıkmış dönemsel bir ilgi onlara otomatik oy desteği gibi olacak. Ama böyle birşey değil. Bizim hedefimiz, Yeşil Sol Parti’nin parlamentoya çok güçlü yüksek sandalya sayısıyla gitmesidir’’ dedi.