Zeki RÜZGAR / Duisburg

Grup Yorum ve tutuklu grup elemanlarıyla dayanışma amacı taşıyan konsere ilgi ve katılım yüksekti. 1800 kişi kapasiteli tiyatro salonunda insanlar oturacak yer bulmakta zorlandı, ayakta seyretmek zorunda kalanlar oldu.

Konser kadar grup üyeleri ve destek veren kurum temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarda büyük ilgi gördü ve alkış aldı.

Grup üyeleri yaptıkları  konuşmalarda sık sık Grup Yorum'un “Halkın ve Umudun Türkülerini” söyledikleri için hedef alındığı; Türkiye'de çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi'nin düzenli olarak basıldığı, çalışan ve üyelerinin sürekli olarak gözaltına alındığı; gözaltına alınan grup üyelerinin müzik yapmalarını engellemek için kolları ve parmaklarının kırıldığı, kulak zarlarının patlatıldığı ve entrümanlarının parçalandığı söylendi. 

Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi Almanya'da da konser ve çalışmalarının gerekçesiz olarak engellendiği; üyelerinin göstermelik davalarla tutuklandı, bu konseri yapabilmek için de birçok engeli aşmak zorunda kaldıkları dile getirildi.

Grup üyesi İhsan Cibelik'in durumunun keyfi tutuklamalara bir örnek oluşturduğu söylendi. Hastalığına rağmen ancak 15 ay sonra biopsi yapılarak kanser olduğunun kabul edildiği; aradan geçen 21 aya rağmen halen tedavi edilmediği; gönderildiği Almanya'nın Köln şehrindeki Üni Klinik'te bulunan doktorun kendini “Devrimci Sanatçı” olarak tanımlaması nedeniyle, gün alınmasına rağmen İhsan Cibelik'in ameliyatını yapmayı son anda reddettiği dile getirildi. 

İhsan Cibelik'in yaşadıkları ve Türkiye'deki üyelerinin “Kuyu Tipi” hapishanelerde tecrit altında tutulmasının, iktidarların grubu tamamen yok etmeyi hedeflendiklerini gösterdiği söylendi.

Türkiye ve Almanya'da tutuklu 18 grup elemanı olduğuna işaret edilerek, buna karşılık taleplerini “İdil Kültür Merkezi basılmasın-Tutsak Grup Yorum Emekçileri Serbest Bırakılsın” şeklinde dile getirdiler.

Konserin destekçileri arasında Die Linke Duisburg, Die Linke Oberhausen, MLPD Duisburg, Rote Hilfe e.V., avukatlar Anna Busl ve Roland Meister ile Die Linke Milletvekili Ferat Koçak'ın bulunduğu söylenerek teşekkür edildi.   

Kurum temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda, Grup Yorum'un türkülerini söyleyebilmesi için yanlarında durmaya devam edeceklerini söyleyerek, desteklerin büyütülmesi çağrısı yaptılar. 

Lena İleni Açıkgöz ise 242 gündür, Alman Ceza Kanunundaki 129/a-b yasasının kaldırılması; İhsan Cibelik'in tedavisinin yapılabilmesi; dava arkadaşları Özgül Emre ve Serkan Küpeli'yle birlikte tutuksuz yargılanması için açlık grevinde olduğunu dile getirdi. Açıkgöz ayrıca Almanya Federal Başsavcısı Peter Frank'ın, İhsan Cibelik ve arkadaşlarına dava açılmasından sonra Türkiye'ye çağrıldığını; Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanıyla görüştüğünü. Bu görüşmeler sırasında R. Tayyip Erdoğan tarafından Başsavcı Peter Frank'a onur madalyası verildiğini;  bu görüşme ve başsavcıya verilen onur madalyasının gerekçesinin açıklanmasını da talep ettiğini dile getirdi.  

Dinleyiciler arasında bulunan 4 yaşındaki Aseyra'nın “Güleycan” ve 10 yaşlarındaki Rojin'in ise “Gel ki şafaklar tutuşsun” parçalarını seslendirmesi de dinleyicilerden büyük ilgi gördü.

Ünlü ressam İsmail Çoban’ın ‘Atölye Evi’ne icra kararı Ünlü ressam İsmail Çoban’ın ‘Atölye Evi’ne icra kararı

Konser yaklaşık dört saat sürmesine ve ses sisteminlerinde sık sık meydana gelen teknik arızalara rağmen Solistlerin güçlü sesleri ve yaklaşık 20 kişilik orkestranın performanlaslarıyla coşkusunu kaybetmeden devam etti. Solistler Sena Erkoç ile Umut Gültekin'in performanlaslarıysa dinleyicilerden büyük beğeni aldı.