TL'de Euro ve Dolar karşısında rekor değer kaybı TL'de Euro ve Dolar karşısında rekor değer kaybı

Türk Lirası karşısında dolar 7,4750 seviyesine ulaşarak yeni rekor seviye kaydetti.

Türk Lirası’nın değer kaybı devam ediyor. Sabah saatlerinde 7,4364 ile günü en düşük seviyesinde olan dolar/TL 7,4750 (TSİ 11:01) seviyesine ulaştı. Euro ise aynı saatlerde 8,8370 seviyesine ulaştı. 2 Eylül gününü 7.3872'den kapatan dolar/TL kuru, 3 Eylül'de sabah saatlerinde 7.41'i aşmasının ardından tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasının yanı sıra TL'nin değer kaybı doların artışının en önemli nedeni.3 Eylül'de dolar 7,4363 ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Piyasalar 24 Eylül’deki Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına kilitlendi.

DEUTSCHE BANK: DOLAR 7,50’NİN ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Deutsche Bank geçen haftaki raporunda, TCMB’nin sıkılaştırmayı durdurması sonrası, “Bu oldukça şaşırtıcı ve beklentilerimize aykırı… Daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç var” demişti. Daha fazla sıkılaştırma ya da politika faizi ile doğrudan artış olmaksızın, TL’nin daha çok değer kaybına maruz kalabileceği 7.5’in üzerine çıkabileceği belirtildi.

TL’deki birikimli değer kaybı TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) verilerine de yansırken, REK Ağustos’ta 63.71’e gerileyerek rekor düşük seviyelere yaklaştı.

Dolar, Ağustos’ta ABD istihdamındaki büyümenin daha da yavaşladığını gösteren veriler sonrası bugünkü tatile (ABD) bağlı düşük işlem hacimlerinde yatay seyretti. İşlemciler, Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günü yapacağı toplantıya odaklandılar.