Merkezi Berlin'de bulunan Alman Gazeteciler Birliği / Deutsche Journalistinnen- und Journalisten-Union (dju),  Silivri Cezaevi’nde 18 gündür tutuklu olan TELE1’in Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın serbest bırakılması için yazılı bir açıklama yaptı.

Beypazarı maden suyu İsviçre’de yasaklandı Beypazarı maden suyu İsviçre’de yasaklandı

Birleşik Hizmetler Sendikası  (Ver.di) bünyesinde basın mensuplarının sendikası olarak yer alan dju'nun açıklamasındaki, “Muhalif gazeteci Merdan Yanardağ’ın sesini kesmek istiyorlar” ifadeleri dikkat çekti.

Alman Gazeteciler Birliği'nin (dju) açıklaması şu şekilde:

“Türkiye’deki muhalif televizyon kanalı TELE1’in Genel Yayın Yönetmeni saçma suçlamalarla susturulmak isteniyor. Merdan Yanardağ iki haftadır Türkiye’de cezaevinde. Ancak savcı kendisine daha şimdiden dava açtı. Savcılık, Yanardağ’ın terör suçundan hapisteki PKK kurucusu Abdullah Öcalan’ın zeki olduğu yönündeki açıklamasını terör propagandası olarak görüyor. Ver.di bünyesindeki Alman Gazeteciler Birliği (dju) olarak bu tutuklamayı ve suçlamayı şiddetle kınıyoruz! Burada bir gazetecinin abartılı suçlamalarla susturulmak istendiği açıkça görülüyor. TELE1’in yayın yasağı alması da bu kapsamdadır. Dju olarak, Merdan Yanardağ’ın derhal serbest bırakılmasını ve TELE1’e yayın yasağının kaldırılmasını talep ediyoruz.”