Deutsche Bank Rusya'da kalma yönündeki tutumlarına yönelik eleştirilerin ardından Rusya'daki operasyonlarını "durdurduklarını" söyledi. 

Deutsche Bank'ın Mali İşler Direktörü James von Moltke iki gün önce yaptığı bir açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası büyük şirketlerin Rusya’dan çıkma kararlarına rağmen, Deutsche Bank'ın Rusya’daki operasyonlarını sona erdirmesinin “uygulanabilir” olmadığını söylemişti. 

Banka, Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını kınadıklarını, ayrıca Alman hükümeti ve müttefiklerinin demokrasi ve özgürlüğü korumak yönündeki çabalarını desteklediklerini belirtti.

Deutsche Bank 2014 yılından bu yana Rusya'daki operasyonlarını önemli ölçüde azalttığını da kaydetti.

Deutsche Bank’ın Mali İşler Direktörü (CFO) James von Moltke, 10 Mart’ta Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası büyük şirketlerin Rusya’dan çıkma kararlarına rağmen, Deutsche Bank’ın Rusya’daki operasyonlarını sona erdirmesinin “uygulanabilir” olmadığını söylemişti.

TL'de Euro ve Dolar karşısında rekor değer kaybı TL'de Euro ve Dolar karşısında rekor değer kaybı

CNBC’ye konuşan Moltke, Deutsche Bank’ın Rusya’daki müşterilerine karşı sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, bankanın Rusya’daki operasyonlarını sona erdirmeyi şu aşamada düşünmediğine işaret etmişti.

Bankanın CEO’su Christian Sewing da yaptığı açıklamada, Rusya’dan çekilmeyeceklerini dile getirmişti.

Sewing, Rusya’dan çekilmenin bankanın değerlerine aykırı olacağını, Rusya’dan bir gecede çıkamayacak müşterileri olduğunu ve bu zor zamanda olabildiği kadar onları desteklemeye devam edeceklerini söylemişti.

Deutsche Bank’ın Rusya’da yaklaşık 1600 kişinin çalıştığı bir teknoloji merkezi de bulunuyor. Banka, bu merkezi kapatmayacağını duyurdu.