Öne Çıkanlar Merkez - yeniden ile yitirdi.

Bu haber kez okundu.

Köln: İnsan Hakları Derneği TÜDAY'da yeni yönetim

Siyasal iktidarın defacto başkanlık modeli ile adeta demokrasiyi askıya aldığı, fiili bir otoriter yönetim ile yönettiği Türkiye`de insan hakları açısından bütün kategorilerde dramatik kötüleşmelerin yaşandığı bir dönemde, 1980 darbesi sonrası Türkiye’de artan İnsan Hakları ihlallerine dikkat çekmek için 13 Mayıs 1989 tarihinde Köln’de kurulan Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY e.V.) bu yılki olağan genel kongresi Köln‘de gerçekleştirdi.

Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY e.V.) Yönetim Kurulu adına açılış konuşmasını yapan Adem Özkaya: son yıllarda Türkiye’de insan hakları açısından TÜDAY e.V. olarak acilen yerine getirilmesi gereken taleplerinin olduğunu; bunların başında acilen barışın tekrar tesis edilmesi gerektiğini, barışın sağlanamadığı koşullarda yaşam hakkının korunamayacağını, yaşam hakkı olmayınca da diğer tüm haklardan söz etmenin mümkün olamıyacağına vurgu yaptıktan sonra 2016/2017 yılı içersinde TÜDAY e.V.`nın gerçekleştirdiği etkinlikleri sıraladı:

2016/2017 yılı içersinde gerçekleştirilen TÜDAY e.V. etkinlikleri

-Cumartesi Anneleri`nin 500. buluşmasının Köln`deki çağrıları arasında olduk. Köln katedrali önünde ki basın açıklamasına yaklaşık 300 kişi katıldı.

-Yazar Doğan Akhanlı ile bir okuma gerçekleştirildi

-VHS Forum‘da ‘‘Die Türkei und die Demokratie‘‘ (Türkiye‘de Demokrasi) Paneli Ahmet Nesin ve Dr. Nikolaus Braun katılımıyla gerçekleşti.

-Kölner Helfen bünyesinde „Lichter Kette - Rettet die Demokratie, Stop Erdoğan“ başlığı altında insan zinciri oluşturulup Türkiye`deki insan hakları ihlallerine dikkat çekildi.

- TÜDAY e.V. üyesi Murat Catülay tatil için gittiği Hırvatıntan`da tutuklanıp cezaevine konulması çeşitli etkinlikle protesto edildi. Protesto girişimleri sonucu Murat Çatülay serbest bırakıldı.

-VHS Forum`da „Die Türkei: Mit Vollgas eine theologische Diktator? Başlığı altında düzenlenen panele Türkiye`den gazeteci Fehim Taştekin, HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, KHK ile işine son verilen Akademisyen Naif Bezwan ve Almanya´da mülteci olarak yaşamına devam etmek zorunda bırakılan sendikacı Sakine Esen`in katılımıyla Türkiye`deki son gelişmeler tartışıldı.

-Yazar Halil İçöz ile okuma akşamı gerçekleştirildi.

Faaliyet Raporu

Faaliyet raporunu sunmak için söz alan Murat Gürgöz, Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY e.V.) 'ın 2016/2017 yılına ait gelir ve giderlerini sunarken TÜDAY e.V. üye sayısının 150 kişiden oluştuğunu, 2016/2017 yılında gerçekleştirilen etkinliklerin, büro-kira giderlerinin gelen bağışlar ve üye aidatlarından karşılandığını, derneğin üye sayısının artırılması gerektiğini belirtti. Öneri ve talepler bölümünde yönetim kurula aidatların artırılması konusuna daha fazla önem verilmesini, üyelerin daha aktiv olunması gündeme alınması tavsiyesinde bulundu. Türkiye-Almanya İnsan Hakları Derneği (TÜDAY e.V.)'nın örgütlenme ayağının güçlendirip, duyarlı genç arkadaşların insan hakları çalışmalarına kazandırılması, üyelerin sosyal ve siyasal aktivitelere daha geniş katılmaları sağlanması, çalışma gruplarının oluşturulması üzerinde duruldu.

TÜDAY e.V.'nın yeni yönetimi

Yönetim kurulunun faaliyet raporunun kabulü ile ilgili yapılan oylamada yönetimin sunmuş olduğu faaliyet raporu oylamaya sunudu. Oylama sonrası yeni yönetimin seçimine geçildi. TÜDAY e.V.‘nın yeni yönetimine adayların seçimi oylandı.

Yönetime giren kişilerin profiline bakıldığında eğitim alanında çalışan, siyasal bilimci, uluslararası ilişkilerlerde master yapan, insan hakları alanında çalışmalar yürütmüş kişilerden oluştuğu gözlendi.

Gelecek dönemdeki TÜDAY e.V. Yönetim Kurulu`na seçilen kişilerin isimleri şöyle:

-Axel von dem Bruch

-Umut Bilgiç

-Christian Hehls

-Murat Gürgöz

-Elisabeth Pohlgeers

-Gül Leisten

-Dilek Yazıcıoğlu

-Fazlı Tanık

.................................................

Köln / İlhami Yazgan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81