EGS Fuarı Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Denizli Belediye Başkanı Ak Parti'li Osman Zolan, Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir Belediye Başkanı Ak Parti'li Yaşar Bahçeci ve davetliler katıldı.

Törende konuşan DEMOS Fuarcılık Genel Müdürü Hüseyin Aslan, Türkiye'nin jeotermal kaynak zenginliğinde dünyada 7'nci, Avrupa da ise birinci sırada olduğunu söyledi. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, jeotermal ile ilgili olarak yapılması gereken çok iş, atılması gereken çok adımın olduğunu belirtti. Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan da jeotermali koyuna benzeterek, "Denizli olarak jeotermali, geçen yıllara kadar hamamlarda kullanıyorduk. Şimdi, tarımdan enerji üretimine sağlık turizminden daha birçok alana kadar jeotermalden faydalanabiliyoruz. Ancak bu enerji kaynağı ile ilgili yapmamız gereken daha çok iş var. Bu tür fuarların düzenlenmesi de çok önemli. Ben jeotermali koyuna benzetiyorum. Nasıl koyunun boynuzundan tüyüne, etine sütüne kadar her şeyinden faydalanabiliyorsak, jeotermali de ilk çıktığından itibaren elektrik enerjisi üretiminde, ısıtmada, seralarda, sağlıkta kullanıyoruz" diye konuştu.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir ise jeotermal sahada yüzde 87 ile Ege Bölgesi'nin Türkiye'de birinci sırada olduğunu, Denizli'nin ise 7 sahası ile yüzde 87 içinde yüzde 16'lık büyük bir paya sahip olduğunu söyledi.

Jeotermal Enerji Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı'nın açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından birlikte kesildi. Açılan stantları gezen Vali Demir ve beraberindekiler, firmalardan bilgi aldı. Fuarda en çok ilgiyi jeotermal kaynakla kurutulan meyveler çekti. Protokol üyeleri, Kırşehir'de belediye ve il özel idaresi tarafından 1 milyon lira harcanarak yaptırılan jeotermal enerjiden meyve kurutma tesisinde dilimlenmiş halde kurutulan karpuz, armut, kivi, şeftali, elma gibi meyvelerin tadına baktı.

Jeotermal enerji teknolojileri ve ekipmanlarının sergilendiği fuar, 11 Kasım'da sona erecek.RÇ(AÖ/CK)