FATİH ÇİMEN-DUİSBURG

Mahkeme, 38 dilde seçim çalışması istiyor

Seçim kurulunun 14 dilde sunduğu bilgiler mahkeme tarafından yeterli görülmeyerek, 2022’de yapılan İşyeri işçi temsilciliği seçimini iptal etti. 38 dilde seçim çalışmalarının yapılması gerekiyor. 12-22 Mart 2024 tarihler arasında seçimler yenileniyor. Bu zorlu zamanda güçlü bir sendikanın altında güçlü tek bir liste çatısı altında birleşmek gerekiyor. Tek liste altında birleşmek, önümüzdeki dönemde sorunları daha güçlü şekilde çözmek için önemlidir. 

Almanya ve Avrupa pazarından istediği sonucu alamayan Demir çelik sektörünün zarar ettiğini belirten İş konseyi Başkanı Ali Güzel: ‘’Avrupa ve Almanya’nın iyi gitmeyen ekonomosi ThyssenKrupp’ada yansıyor. Araba sektörünün ve  beyaz eşya sektörünün zor durumda oluşu bizimde üretimimize büyük zararı var. TKS yıllık ton endeksine bağlı.  Son 6 yıldır istediği kapasiye ulaşamadı. Yapılan üretim 9 ile 10 milyon ton arasındadır. 

Üretim, 11,5 milyon tona endekslidir. Ona görede işçi çalışıyor. Kapitalist sistem bu sonuca bakarak fazla işçi çalıştırıldığını söylüyor. Beyaz eşya ve İnşaat sektörü için üretim yapılıp yapılmacağı konusu düşünülüyor. Bu da işçi azaltmaya yönelik bir girişimdir. Bazı bölgelerde ThyssenKrupp’un kapatılması da gündemdedir.

Zorlu bir zamanda seçime gidiyoruz

Bu zorlu zaman içinde seçime gidiyoruz. Biz TKS’ın yerleşkelerdeki işyerlerini koruyacağımıza kendimizle uğraşıyoruz. Yani seçime gidiyoruz. Bu seçimin yasalara göre 4 yılda bir olması gerekiyor. Seçim kurumu seçiyoruz. tKS’de kendi başına liste yapan kişiler, aldıklar oy kendilerini memnun etmediği için mahkemelere baş vuruyorlar. 60 ülkeden 13 bin insan TKSE de çalışıyor. 

Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma

Seçime giderken sendikanının bölünmesine hayır desinler

Ancak, Demir Çelik’te Seçim kurulunun 14 dilde sunduğu bilgiler Eyalet İş Mahkemesi için yeterli görülmedi. 60 ülkeden çalışanı bulunan bir kurumun en az 38 dilde seçim çalışması yapması gerekiyor. Bu seçim işveren için maddi açıdan büyük bir külfet ve zarara tekabül ediyor. Hemde zamansız bir seçimdir. Diğer tarafta büyük sorunlarla uğraşıyoruz. Seçime giderken sendikanının bölünmesine hayır desinler. Herkesi birlik ve beraberliğe çağırdırk. Tek liste üzerinde aday olsunlar. İsteyimiz buydu, ne yazık ki bazı kişiler kendi listelerini içeriye verdiler. Sonuçta listelerle seçime gidiyoruz. 

Seçime komisyonla gidiyoruz

İş Konseyi Başkanı Ali Güzel, düzenli yeni bir seçimin yapılabilmesi için İş konseyi yönetici olarak görevine devam edeceğini belirtti. Güzel, ‘’İş konseyi seçimleri bizim lokasyonumuzda bir gelenek haline geldi. İş konseyinin olmadığı bir dönemi önlemek için, iş konseyi yeni bir seçim komitesi kurarak, seçimi başlatacak ve bu sürede görevi başında kalacaktır.
 
Seçimin bahar aylarında yapılması planlanıyor. Şu anda seçilmiş olan iş konseyi o zamana kadar görevde kalacak; iş konseyinin olmadığı bir dönem olmayacak. İş konseyinin önceki ve gelecekteki tüm kararları ve anlaşmaları geçerlidir’’.

 Başkan Ali Güzel, “Eyalet mahkemesinin verdiği kararın sorumluluğunu üstleneceğiz. Yeni komiteyle işçi temsiciliği seçimini başlatacağız. 12-22 Mart 2024 tarihlerinde seçime gidiyoruz. IG Metall sendikası çalışma konseyi üyeleri olarak görevimizi en iyi şekilde yapmak ve gelecek çalışmalar için de hazırız.  13.000'den fazla meslektaşın çıkarlarını temsil etmek için yeni seçilen komite, rüzgarın etkisiyle güçlenecek ve geleceğin yakıcı sorunlarının şekillendirilmesine tüm gücüyle yardımcı olabilecektir.”