FATİH ÇİMEN-DUİSBURG

Mahkeme, 38 dilde seçim çalışması istiyordu

Seçim kurulunun 14 dilde sunduğu bilgiler mahkeme tarafından yeterli görülmeyerek, 2022’de yapılan İşyeri işçi temsilciliği seçimini iptal etti. 38 dilde seçim çalışmalarının yapılması gerekiyordu. 12-22 Mart 2024 tarihler arasında seçimler yenilendi. IG Metall sendikasının listesi yüzde 68 oy alarak 28 kişiyle seçimin galibi oldu.

Liste 1; 2 kişi,  Liste 2; 4 kişi, Liste 3; 3 kişi, Liste 4; 2 kişi  ve IG Metall Listesi 5; ise 28 kişi TKSE İşyeri işçi temsilcisi 39 kişi seçildi. 

Bahar Bektaş'ın 'Sürgün asla sona ermez' filmi gösterimde Bahar Bektaş'ın 'Sürgün asla sona ermez' filmi gösterimde

Zorlu bir zamanda seçime gittik

İş konseyi Başkanı Ali Güzel seçimlerden sonra yaptığı açıklamada;’’Bu zorlu zaman içinde seçime gittik. Biz Thyssen Krupp Steel’ın  yerleşkelerdeki işyerlerini koruyacağımıza kendimizle uğraştık. Bu seçimin yasalara göre 4 yılda bir olması gerekiyor. TKS’de kendi başına liste yapan kişiler, aldıklar oy kendilerini memnun etmediği için mahkemelere baş vuruyorlar. Bu da vakit kaybı ve israftır. 

Birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı yürüteceğiz

İş Konseyi Başkanı Ali Güzel 

Demir çelik sanayii zor bir dönemece giriyor. IG Metall sendikası olarak işçilerin birlik ve beraberliğinin savunması içindeyiz. Önümüze gelen işyeri için bütün mücadele kavgaları değerlidir. Her iş yeri kaybı bizim için bir üzüntüdür. İşçilerin bize büyük bir görev verdikleri için teşekkür ediyorum. Sonuçta yüzde 68 oranında bize destek verdiler. Bu desteklerinden dolayı  Duisburg- Hamborn’daki çalışan bütün işçilere teşekkür ediyorum. Biz görevi üstleneceğiz ve Onlarla birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bütün işyerleri ve İşçiler bizim değerlerimizdir. Bundan sonraki günleri birlik ve berberlik içinde geçirmek dileğiyle’’ ifadesini kullandı.