Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama Tenzin Gyatso, Hindistan'ın kuzeyindeki bir etkinlikte bir çocuğu dudaklarından öptüğünü ve ardından "dilimi emmesini" istediğini gösteren bir videonun ortaya çıkmasının ardından özür diledi.

Dalay Lama'nın ofisinden yapılan açıklamada, "sözlerinin yol açmış olabileceği incinme için çocuktan, ailesinden ve dünyanın dört bir yanındaki pek çok dostundan özür dilediği" belirtilerek, olaydan "üzüntü" duyulduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Kutsal Dalai Lama sık sık karşılaştığı insanlarla masum ve şakacı bir şekilde, hatta toplum içinde ve kameralar önünde bile şaka yapar" denildi.

Dalay Lama'nın özür mesajı, Şubat ayında dağlık Dharamshala kentinde düzenlenen bir etkinlik sırasında yaşanan bu olayın videosunun sosyal medyada viral olmasının ve birçok kullanıcının Dalay Lama'nın davranışlarını eleştirmesinin ardından geldi.

ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ'NDEN KINAMA

Metal İşçilerinden haftada dört gün çalışma talebi Metal İşçilerinden haftada dört gün çalışma talebi

Olayla ilgili olarak Delhi merkezli önde gelen çocuk hakları grubu "Haq: Çocuk Hakları Merkezi", CNN'e yaptığı açıklamada "her türlü çocuk istismarını" kınadığını belirtti.

Haq, "Bazı haberlerde Tibet kültürünün dilini gösterdiğinden bahsediliyor, ancak bu video kesinlikle herhangi bir kültürel ifadeyle ilgili değil ve öyle olsa bile bu tür kültürel ifadeler kabul edilemez" açıklamasında bulundu.