Kılıçdaroğlu'nun Suriyeli mültecileri ülkesine gönderme sözünün Erdoğan karşısında öne geçmesini sağladığına değinilen haberde, mülteci sorununun son yıllarda çok büyük bir kriz halini aldığı ve anketlerde bu sorunun en öncelikli çözülmesi gereken bir konu olduğu belirtildi.

Daily Telegraph'da Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhur İttifakı'nın adayı AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki yarışın kıyasıya geçeceğine vurgu yapılarak seçimlerle ilgili dikkat çeken bir analiz yayımlandı.

Gazete, 14 Mayıs'ta yapılması planlanan seçim öncesinde adayların durumunu değerlendirdi. Gazetenin Orta Doğu muhabiri Campbell Mac Diarmid tarafından hazırlanan haberde, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriyeli mültecileri ülkelerine gönderme hamlesinin büyük bir etkisi olduğu ima edildi.

Almanya'da Dersim Tertelesinin 87’nci yılı anması Almanya'da Dersim Tertelesinin 87’nci yılı anması

Haberde, "Mülteci karşıtı açıklamalar Türkiye'deki seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı zorluyor" başlığı kullanılırken, "Ekonomik kriz etkisini gösterirken, Erdoğan'ın Mayıs ayındaki seçimde en büyük rakibi olan Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli mültecileri ülkesine gönderme sözü verdi" denildi.

Kılıçdaroğlu'nun son anketlerde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde yer aldığı ancak seçimin bir hayli zorlu geçeceğine değinilen haberde mülteci sorununun son yıllarda çok büyük bir kriz halini aldığı ve anketlerde bu sorunun en öncelikli çözülmesi gereken sorun olduğu belirtildi.