Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un, Hamburg Limanı’nı işleten HHLA şirketine Çin Cosco şirketinin yüzde 35 ortaklığına destek vermesi Almanya’da sıkıntı yarattı.

Almanya’nın Rusya’ya enerji bağımlılığı tartışmaları devam ederken, Çin devlet şirketinin Hamburg Limanı’na ortaklığı tartışmalara yol açtı.

Aralarında Yeşiller’li Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck olmak üzere bazı Bakanlar ile FDP Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai de Çin yönetiminin yıllardır kararlı bir biçimde kendi çıkarlarını her alanda savunduklarını hatırlatırken, bu denli duyarlı bir alanda Çin’le iş birliği yapılmaması uyarısında bulundu.

Almanya’da üretici fiyatları ve enflasyon düştü Almanya’da üretici fiyatları ve enflasyon düştü

Çin'in HHLA'ya dahil olma ilgisi, bireysel durumun çok ötesine geçen soruları gündeme getiriyor. Korona pandemisi, Almanya gibi bir ülkenin maske veya ilaç gibi potansiyel olarak hayati önem taşıyan ürünlerin neredeyse yüzde 100'ünü tek bir ülkeden sağlamasının ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un 4 Kasım’da geniş kapsamlı bir ekonomi delegasyonuyla Pekin’e yapacağı ilk resmi ziyarete de şimdiden tepkiler gelmeye başladı.