Perinçek'ten Bahçeli'ye destek: "Hedef AKP-CHP ittifakı kurdurmak" Perinçek'ten Bahçeli'ye destek: "Hedef AKP-CHP ittifakı kurdurmak"

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, 2 gün sonra yani 27 Nisan 2023 Perşembe günü, 14 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için oy kullanmaya başlayacak.

Yurt dışı ve gümrüklerde 4 bin 969 sandık kurulacak. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından tam katılım olması halinde 3.5 milyon kişi oy verebilecek. Oy verme işlemi 9 Mayıs’ta bitecek. Oylar, torbalarla Ankara’ya götürülecek, Türkiye’deki seçimler bittikten sonra sayılmaya başlayacak.

EMEKLİLİK İPTALİ BİTECEK

CHP, Almanya’ya çıkarma yaptı ve 14 maddelik bir yurt dışı protokolü açıkladı.

Protokolün en önemli maddesi, Türkiye’den emekli olanların, yaşadığı ülkede çalışabilmesi oldu. Şu anki uygulamada kişi Türkiye’den emekli olup, yurt dışına gidince bir işe girmesi, emeklilik iptali sebebi sayılıyor. Türkiye’de emekli olan kişi, Türkiye’de çalışırken, Sosyal Güvenlik Kurumu, örneğin Almanya’da işe başlayan bir emeklinin Türkiye’deki emekliliğini iptal ediyor.

BİRLİKLER İLE TEMAS

Yurt dışı oyları, başa baş giden bir seçimde belirleyici olabilecek. Bu nedenle partiler, yurt dışına özel önem veriyor. Cumhuriyet Halk Partisi, her seçim bölgesi için bir milletvekili görevlendirdi ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da üç günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Frankfurt, Mannheim, Stuttgart ve Worms bölgelerinde temaslarda bulunan Tezcan, hem seçmeni mobilize etmeyi, hem de sandık güvenliği konularını görüştü. Tezcan, Worms’ta dijital hizmetler ve dijital koruma programları sunan işadamı İsmet Koyun ile de görüştü ve Türkiye’de kendisinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Tezcan, KOBİL'in kurucusu ve işletmecisi İsmet Koyun (soldan ikinci) ile görüştü

Tezcan, „Yurt dışındaki Türkler için en kapsamlı programı hazırladık. 14 maddede çözüm önerilerimizi ve yapacaklarımızı belirledik. Bunun en önemlisi, Türkiye’den emekli olan bir gurbetçinin yaşadığı ülkede çalışabilmesinin önünü açmak. Seçimlere geçen dönem CHP’lilerin katılımı yüzde 48’di. Bu sayıyı artırmak için birliklerimiz her önlemi aldı. Seçmenin sandığa kolay ulaşımını sağlayacağız. Ayrıca, Almanya’daki başarılı iş adamları ile de görüştük. Seçimlerden sonra, buradaki başarı öykülerini yaratanlardan yararlanacağız. İnovasyon ve teknolojiyle Türkiye’nin önünü açmalarına yardımcı olacağız“ dedi.

KILIÇDAROĞLU: ZİFİRİ KARANLIĞI YIRTACAĞIZ

CHP’nin yurt dışındaki Türkler’e yönelik programının başlığı, „Vatandaşına sahip çıkan bir Türkiye“ şeklinde. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, „Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılı’na girerken, yepyeni ve tertemiz bir sayfa açıp ülkemize çöken zifiri karanlığı parlak aydınlığa kavuşturmak için; görüşü, inancı, partisi fark etmeksizin, bu ülkenin bütün onurlu insanlarının hakkını ne pahasına olursa olsun sonuna kadar savunacağım“ sözüyle başlayan yurt dışı programı oldukça ayrıntılı.

İŞTE PROGRAMDAKİ MADDELER

Programda, Türkiye’dekilerle yurt dışında yaşayanlar arasında ayrımcılığa yol açan, „Türkiye’den emekli olanların yurt dışında çalışmasını engelleyen“ hükümlerin kaldırılacağı sözü bulunuyor. Programda, yurt dışı seçim çevresinin oluşturulması, Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yararlanma, dövizle askerlik ücretinin indirilmesi, yabancı plakalı araçla Türkiye’de 5 yıl kalabilme, cep telefonlarına uygulanan süre kısıtlamasının kaldırılması, mavi kartlıların haklarının tanınması, uçak bilet fiyatlarının indirilmesmi, konsolosluk hizmetlerinin iyileştirilmesi, eğitim alanlarında iyileştirmeler, çifte vatandaşlık ve cenazelerin naklinde mali destekler yer aldı.