Güney Amerika ülkesi Ekvador'da mahkumlar, güvenlik güçlerinin operasyonlarına tepki olarak 6 cezaevindeki 57 gardiyan ve 7 polisi rehin aldı.

Ulusal Cezaevleri Ajansı'ndan (SNAI) yapılan açıklamada, 6 hapishanedeki mahkumların 57 gardiyan ile 7 polisi zorla alıkoyduğu belirtilerek, polis ve askeri birliklerin 30 Ağustos'ta Anda Latacunga'daki hapishaneye yaptığı baskına tepki olarak bu eylemin yapıldığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Juan Zapata da basına yaptığı açıklamada, tüm gardiyan ve polislerin Cuenca Hapishanesi'nde tutulduğunu belirterek "Bu olay, polisin şiddet eylemlerinde kullanılan yasaklı aletlere el koyması sebebiyle kamu güçlerine karşı yapılan bir eylemdir. Kamu çalışanlarımızın güvenliğinden endişe duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Cuenca Hapishanesi'nden sosyal medyaya servis edilmiş olduğu ileri sürülen videolarda, polis ve gardiyanların kendilerinin serbest bırakılması için hükümete çözüm çağrısında bulunduğu açıklandı.

Yerel medyaya yansıyan haberlerde, gardiyan ve polislerin kurtarılması için güvenlik güçlerinin geniş çaplı operasyona hazırlandığı öne sürüldü.

Sabah saatlerinde BBC International'ın yayınladığı habere göre mahkumlar 57 gardiyanı serbest bıraktı. 

Öte yandan başkent Kito'daki Virgilio Guerrero Hapishanesi'nde de bir isyan girişiminin olduğu, ikinci ve üçüncü katın ateşe verildiği ama itfaiyenin vaktinde yaptığı müdahale sonucu yangının söndürüldüğü kaydedildi.

Ülkede şiddet olaylarının en yoğun olduğu hapishanelerden And Latacunga'ya operasyon düzenleyen polis ve askeri birlikler, çok sayıda mühimmat ve patlayıcı maddeye el koymuştu.

ABD, Neo-Nazi Azov Taburu'na silah yasağını kaldırdı ABD, Neo-Nazi Azov Taburu'na silah yasağını kaldırdı

Operasyonun peşinden cezaevindeki çete liderleri güvenlik amaçlı başka hapishanelere nakledilmişti.

Olayın peşinden başkent Kito'nun merkezinde 8 saat arayla bomba yüklü 2 araç patlatılmış, 6 kişi gözaltına alınmıştı.

Peru ve Kolombiya'ya komşu Ekvador, bu ülkelerden yapılan uyuşturucu ticaretinde geçiş noktası olarak kullanılıyor.

Ülkede uyuşturucu çetelerinin bölgesel mücadeleleri sebebiyle her yıl çok sayıda kişi yaşamını yitiriyor.